Pasaules Multiplās sklerozes (MS) diena

Teva Pharmaceuticals 31. maijā uzsāk informatīvu kampaņu Dzīves Mirkļi ar MS, kas veltīta Pasaules MS dienai. Tā ir iniciatīva, kas pievērsīs uzmanību slimībai, uzsvērs izaicinājumus, kas jāpārvar MS pacientiem, sadzīvojot ar savu slimību dažādās dzīves situācijās, piemēram, sākot ģimenes dzīvi.

Saskaņā ar Eiropas Multiplās sklerozes platformas (EMSP) datiem MS Eiropā skar vairāk nekā 700 000 cilvēku. Sievietēm MS prevalence ir divas reizes augstāka nekā vīriešiem. MS visbiežāk sastopama sievietēm reproduktīvajā vecumā. Vidējais vecums diagnozes noteikšanas brīdī ir 30 gadi, 35 % sieviešu slimības dēļ kavējas pieņemt lēmumu par grūtniecības plānošanu.

Jo īpaši grūtniecība vai ģimenes plānošana var tieši ietekmēt medikamentu lietošanas shēmu. Dažādi autori savos darbos iesaka pacientiem sadarboties ar saviem veselības aprūpes nodrošinātājiem, lai atklāti pārrunātu situāciju un uzticētos viņiem terapijas korekcijas laikā, tādējādi pārliecinoties, ka viņiem ir vajadzīgās zināšanas un prasmes ilgstošas MS terapijas nodrošināšanai.

Lūdzu, dodies uz šo saiti, lai noskatītos video par dzīves mirkļiem ar multiplo sklerozi.

Atsauces

1. Saunders C et al. Factors that influence adherence and strategies to maintain adherence to injected therapies for patients with multiple sclerosis. J Neurosci Nurs. 2010 Oct;42(5 Suppl):S10-8.

2. Costello K et al. Recognizing nonadherence in patients with multiple sclerosis and maintaining treatment adherence in the long term. Medscape J Med. 2008;10(9):225.

3. National Multiple Sclerosis Society. Pregnancy and Reproductive Issues. Available at: http://www.nationalmssociety.org/Living-Well-With-MS/Family-and-Relationships/Pregnancy. Last accessed May 2017.

4. Carvalho AT et al. Rev Neurol. 2014 Dec; 59(12):537-42.