1. Rūpes par veselību
  2. Visi stāsti
  3. 7 slēptas izmaksas, aprūpējot personu ar hronisku slimību

7 slēptas izmaksas, aprūpējot personu ar hronisku slimību

Getty Images / shapecharge

Marks Lorenss (Marc Lawrence) dalās pieredzē par lielām (un mazām) finansiālajām konsekvencēm, kas rodas, aprūpējot mīļoto cilvēku.

Neatkarīgi no tā, kurā pasaules vietā dzīvojat, mīļotā cilvēka aprūpes izmaksas var būt pietiekami augstas. Izmaksas lielā mērā ietekmē jūsu atrašanās vieta, veselības aprūpes sistēma valstī, kā arī jūsu individuālie apstākļi.

Lai gan daži no redzamākajiem riskiem ir lielāki izdevumi, piemēram, par medicīnisko aprūpi un recepšu medikamentiem, pēdējo trīs gadu laikā esmu atklājis, ka tikpat nopietns, bet ne tik uzkrītošs drauds ir nelielie izdevumi, kas pamazām sakrājas. Tādēļ es vēlētos izcelt šīs, bieži vien mazāk izvērtētās, jaunās vai palielinātās izdevumu pozīcijas, ar ko esmu saskāries.

Ērtības

Bieži dzirdēts izteiciens – “laiks ir nauda”. Es izvērstu šo tēmu vēl plašāk un teiktu, ka laika ekonomija patiesībā maksā naudu. Būt aprūpētājam ir vairāk nekā tikai pilnas slodzes darbs, tāpēc jebkura iespēja ietaupīt laiku vai pūles ir ārkārtīgi būtiska. Tomēr tas nav bezmaksas prieks.

Labā ziņa ir tā, ka tīmeklī ir atrodama informācija par daudzām iespējām, kā ietaupīt laiku, piemēram, pasūtot pārtiku vai gatavu maltīti tiešsaistē ar piegādi tajā pašā dienā.

Sliktā ziņa – daudzas no šīm iespējām rada lielākus izdevumus. Manuprāt, par šo pakalpojumu vērtību un/vai panākumiem var uzrakstīt atsevišķu rakstu. Papildus tīmeklim, izmantojot ērtākus pakalpojumu sniedzējus, piemēram, tuvējos specializētos lielveikalus vai veļas mazgāšanas pakalpojumus, arī var rasties lielākas izmaksas.

Šo izmaksu izpratne un pārvaldība katru mēnesi ir ļoti svarīga, jo neliela summa šeit vai tur var beigu beigās nemanāmi izveidot pamatīgus neparedzētus tēriņus.

Komunālie pakalpojumi

Pirms mana sieva piedzīvoja insultu, mēs abi bijām strādājoši vecāki. Neierasti bija tas, ka mums abiem bija tāds darbs, kas ļāva strādāt no mājām. Tādēļ mēs jau bijām saskārušies ar nelielu komunālo pakalpojumu izmaksu pieaugumu, kas vistiešākajā veidā saistīts ar attālināto darbu no mājām. Lielākoties pieauga izmaksas par elektrību, apkuri un kondicionieri.

Pēc insulta šie izdevumi palielinājās par aptuveni 20%. To galvenokārt veicināja lielāks netīrās veļasdaudzums un nepieciešamība biežāk to mazgāt. Es darīju visu, lai mana sieva justos ērti un viņai būtu pietiekamas izklaides iespējas (piemēram, iespēja nepārtraukti skatīties dažādas TV pārraides).

Saskaroties ar hronisku slimību, ar laiku jūs ļoti labi pārzināsiet dzīves dārdzības aspektus atkarībā no dzīves vietas. Piemēram, pēc sievas insulta man nācās sākt maksāt uzņēmumam par piebraucamā ceļa attīrīšanu no sniega. Parasti to darīju es, bet tagad man vienkārši neatliek tam laika vai nepietiek enerģijas. Turklāt es noteikti nevēlos lieki riskēt, sevi savainojot. Atkarībā no laika apstākļiem šāds pakalpojums var nemaksāt neko vai tā izmaksas var sasniegt vairākus simtus eiro mēnesī.

Patēriņa preces un vienreizlietojamie piederumi

Jārēķinās, ka būs nepieciešamas dažādas preces, kas palīdzēs nodrošināt aprūpi visas dienas garumā (protams, atkarībā no aprūpējamā cilvēka veselības stāvokļa). Internets nodrošina meklēšanas mehānismus, kas palīdz atrast preces ar labāko cenu, kvalitāti un piegādes iespējām. Tomēr jāņem vērā, ka piemērotākās preces meklēšana var aizņemt pārāk daudz laika.

Es cenšos koncentrēties uz vispāratzītām un jau pārbaudītām precēm, kas atbilst mūsu prasībām un ir pieejamas pie uzticamiem piegādātājiem. Nekas nesagādā tik lielu vilšanos, kā pierastā produkta nepieejamība vairāku mēnešu garumā. Mūsu gadījumā vienreizlietojamie piederumi, kurus mēs izmantojam katru dienu, ir urīnu uzsūcošās paketes, ķirurģiskie cimdi, mitrumu aizturošie gultas palagi, salvetes, lokāmie salmiņi un atkritumu maisi.

No patēriņa precēm pastāvīgi izmantojam ābolu biezeni (sasmalcinātu medikamentu lietošanai), roku dezinfekcijas līdzekli, ādas mitrinātājus un aizsarglīdzekļus, caurejas līdzekļus, utt. Šīs preces var krietni palielināt to izdevumu daļu, kas netiek atmaksāta.

Uzturs un piedevas

Ņemot vērā manas sievas smadzeņu traumas nopietnību, es vienmēr meklēju veidus, kā nodrošināt viņai veselīgu uzturu. Reizēm viņai tiek doti arī ārsta ieteiktie uztura bagātinātāji. Par laimi, mums ir lieliska iespēja iegādāties svaigus produktus un minimāli apstrādātas olbaltumvielas, kā arī apmeklēt restorānus, kas iegādājas visus nepieciešamos produktus no lauku saimniecībām.

Tomēr jāatzīst, ka veselīgs uzturs izmaksā dārgāk. Pēc maniem aprēķiniem mūsu ģimenes ikmēneša pārtikas izmaksas pēc sievas insulta ir palielinājušās par aptuveni 25%. Mums ir augoša 12 gadus veca meita, tomēr es vienmēr neiegādājos tikai bioloģisku pārtiku. Es vienmēr lūkojos uz produkta vērtību un koncentrējos uz kvalitāti tur, kur tā ir vissvarīgākā.

Tēmai par uztura bagātinātājiem varētu veltīt atsevišķu rakstu. Atkarībā no tā, kam jūs vaicātu, saņemsiet atšķirīgu viedokli par to efektivitāti un vērtību. Es esmu skeptiski noskaņots pret uztura bagātinātājiem, ja vien to vērtību nevar medicīniski apstiprināt, turpretī daudzi cilvēki atzīst tikai tos. Kamēr mana sieva apmeklēja akupunktūras ārstniecības kursu, mēs guvām īsu ieskatu ķīniešu augu pasaulē. Lai gan viņa uzskatīja, ka šie augi palīdz, es nemanīju nekādus fiziskus pierādījumus to lietderībai, tāpēc pēc vairākiem mēnešiem mēs pārtraucām to lietošanu.

Nesen sākām lietot zivju eļļu un magniju, ņemot vērā bioenerģētiskās skenēšanas rezultātus, kas norādīja uz šo vielu iespējamu trūkumu organismā. Pēc pāris mēnešiem novērtēšu rezultātus un izlemšu, vai turpināt tos lietot. Kvalitatīvi uztura bagātinātāji izmaksā dārgi, tāpēc rūpīgi jaizvērtē to lietošana.

Izturīgs medicīniskais aprīkojums

Atkarībā no situācijas aprūpētājam var būt nepieciešamība pēc dažnedažāda medicīniskā aprīkojuma.

Es veltu laiku kārtīgai izpētei, ja plānoju iegātāties kaut ko dārgu, kā arī vienmēr meklēju tiešos piegādātājus, kuri pārstāv un tirgo savu produkciju, tomēr arī tas negarantē veiksmīgu pirkumu. Piemēram, vieglais pārvietošanās ratiņkrēsls sākotnēji var neizmaksāt dārgi, taču katru gadu var rasties nepieciešamība iegādāties jaunu, jo riteņi un bremzes nolietojas un šīs detaļas nav viegli nomaināmas.

Piekļuves pielāgošana

Viena no lielākajām izdevumu pozīcijām bija mūsu 1950. gados celtās mājas pārplānošana, lai tajā varētu viegli pārvietoties un piekļūt nepieciešamajām telpām. Mums bija jāpaplašina durvju ailes, jānoņem grīdas segums, jānomaina vannas istabas aprīkojums un jāpievieno satvērējstieņi, un vēl joprojām ir daudz darāmā.

No vienas puses, esmu piesardzīgs ar pārmaiņu ieviešanu, jo nevēlos izveidot māju, kuru atkal vajadzētu pārveidot, ja mēs vēlētos to pārdot. No otras puses, vēlos, lai mana sieva varētu atgūt zināmu pašpietiekamību, tāpēc šīs izmaiņas ir svarīgas.

Papildu aprūpe

Līdz šim vislielākie izdevumi, ar kuriem mēs esam saskārušies, ir papildu atbalsta un aprūpes izmaksas. Pirmkārt, ārstnieciskā masāža, individuālas fizioterapijas nodarbības, psihoterapijas nodarbības, alternatīvās procedūras, piemēram, akupunktūra un citas. Pēc tam seko asistentu un aprūpes izmaksas. Es joprojām cenšos izprast šo pasauli un izveidot ilgtermiņa stratēģiju, kas ir izmaksu ziņā pieņemama, jo īpaši tāpēc, ka es novecoju un man būs arvien vairāk nepieciešama palīdzība, lai aprūpētu ne tikai sievu, bet, iespējams, arī mani.

Atziņas

Noslēgumā jāsaka, ka labākais padoms, ko varu piedāvāt, ir veikt vispārēju savu finanšu novērtējumu un atrast pozīcijas, kur ir iespējams ietaupīt. Svarīgi ir nebaidīties lūgt palīdzību ģimenei un draugiem, ja saskaraties ar ārkārtas izdevumiem. Cilvēki parasti vēlas palīdzēt, un mūsdienās viņiem ir diezgan viegli jūs atbalstīt vai nu iegādājoties nepieciešamo lietu, vai arī ziedojot jums tieši vai caur kādu no organizācijām (piemēram, ziedot.lv).

 
NPS-LV-NP-00056

Šis raksts man šķita:

Dalies ar šo lapu:


Jums varētu interesēt...

Kā atvieglot aprūpi Jums un Jūsu tuviniekiem

Robs Obejs
Lasīt vairāk

Dusmas un šaubas, kļūstot par aprūpētāju ļoti jaunam

Dens Hārdings
Lasīt vairāk

Izaicinājumi un prieka mirkļi aprūpētāja ikdienā

Tīna Geitsa
Lasīt vairāk
 
Back to top button