1. Rūpes par veselību
  2. Visi stāsti
  3. Četri veidi, kā vīrieši var kļūt par labākiem aprūpētājiem

Četri veidi, kā vīrieši var kļūt par labākiem aprūpētājiem

Šajā rakstā es vēlētos sniegt specifiskus ieteikumus, kas varētu palīdzēt ikvienam uzlabot savas aprūpētāja prasmes. Savā tīmekļa dienasgrāmatā es pievēršos galvenokārt šai tēmai, jo aprūpētāju vidū vīriešu ir mazāk nekā sieviešu.

Protams, šos padomus var izmantot arī sievietes, lai gan kāds varētu teikt, ka sievietēm šīs prasmes ir dabas dotas, bet vīriešiem tās apzināti jāapgūst. Lai nu kā, es ceru šī informācija jums noderēs, cenšoties atrast savu ceļu jaunajā un mulsinošajā realitātē.

Nepaļaujieties tikai uz fizisku spēku vien 

Ja jūsu aprūpē esošajam cilvēkam ir fiziski traucējumi, iespējams, jūs centīsities viņam palīdzēt veikt ikdienas aktivitātes vai pārvietoties, izmantojot savu spēku. Protams, dažkārt tas var būt vajadzīgs, taču, ja šāda rīcība kļūst par ieradumu, tā var radīt jums fiziskas traumas risku, turklāt, ja mērķis ir slimnieka atveseļošanās, tā nevar palīdzēt viņam atkal apgūt nepieciešamās prasmes.

Ņemiet piemēru no profesionāliem fizioterapeitiem, kuri vairāk paļaujas uz sviras principu un biodinamikas zināšanām, nevis tikai uz muskuļu spēku. Manas sievas ārstēšanas laikā es redzēju neliela auguma sievieti, kura spēja palīdzēt krietna auguma vīriem. Ļaujiet pacientam iesaistīties aktivitātē, cik vien iespējams. Tā ir drošāk jums un veselīgāk viņam – gan fiziski, gan emocionāli. 

Mainiet savus priekšstatus 

Līdzjūtība ir spēja just līdzi kāda sāpēm. Savukārt empātija ir sevis iztēlošanās cita cilvēka vietā un izpratne par viņa pārdzīvojumiem.

Daudzi vīrieši lieliski spēj izrādīt līdzjūtību, bet ne vienmēr spēj būt empātiski. Aprūpes gadījumā empātija ir spēcīgāks un noderīgāks instruments. Nežēlojiet savu pacientu. Centieties paraudzīties uz šīs personas dzīvi no viņa vai viņas skatupunkta un izmantojiet šīs zināšanas dzīves kvalitātes un aprūpes uzlabošanai.

Būt empātiskam ir grūti, jo tad ir jāspēj patiesi just, un jūs nevarat palikt nošķirts un neatkarīgs. Tieši šīs divas īpašības daudziem vīriešiem ir ieaudzinātas agrīnā vecumā. Empātijas spēja satuvinās jūs un jūsu pacientu, veidojot uzticēšanos un paļāvību. 

Dariet netīros darbus 

Pamatoti vai ne, bet aprūpētāju vidū tiek uzskatīts, ka vīrieši nevēlas darīt netīros darbus, piemēram, barot un mazgāt pacientu. Atkarībā no situācijas jūs varat piesaistīt papildspēkus, kas izdara šos darbus, bet es ieteiktu jums visu darīt pašam.

Es rūpējos par visām savas sievas vajadzībām, arī par tām, kas saistītas ar higiēnu. Un, lai gan dažreiz tā nav nekāda izklaide, es esmu labs aprūpētājs, jo esmu pārliecināts, ka varu tikt galā ar visu iespējamo. Svarīgi, ka arī mana sieva ir pārliecināta, ka es spēju tikt ar to galā.

Nekad nevar zināt, kad personiski jāsaskaras ar ārkārtas situāciju, bet tas nav īstais brīdis, lai domātu, kā tikt ar to galā. Es jūtos ērti un sagatavojies jebkam, ko mana sieva varētu vēlēties, un viņa varētu radoši izpausties. 

Izglītojieties 

Es uzaugu, domādams, ka rūpēties par sevi nemaz nav tik sarežģīti. Man nācās iemācīties mazgāties dušā, skūties, apgriezt nagus un apmeklēt tualeti – un tas arī viss. Vai ne? Brieduma gados es uzzināju, kādu ieguvumu sniedz pārdomātas rūpes par ādu, matiem, zobiem, uzturu u. c., taču tas nenācās viegli, un man bija diezgan grūti šīs zināšanas lietot kā kopējam.

Es esmu kopis gan savu tēvu, gan sievu, un redzu, cik svarīgi ir izprast vīrieša un sievietes atšķirīgās vajadzības. Iepazīstoties ar vīrieša anatomiju un organismā notiekošajiem procesiem, man bija vieglāk apmierināt tēva vajadzības. No vīrieša skatupunkta sievietes var šķist sarežģītākas, un jums var nākties iemācīties, kā vislabāk tikt galā ar sievietēm raksturīgām situācijām, vai nepieciešamības gadījumā paļauties uz ārējiem resursiem. 

Piemēram, es labāk aizvedu sievu pie nagu kopšanas speciālista, nevis pats cenšos taisīt manikīru/pedikīru. 

Visu pārējo, kas man nepieciešams, es iemācījos, uzdodot jautājumus dažādiem speciālistiem, aprunājoties ar savu māsu un iepazīstoties ar tiešsaistē pieejamo informāciju. Tas nebija viegli, un es neteiktu, ka jūtos pilnīgi pārliecināts, taču ir svarīgi ne tikai zināt, kā tikt ar to galā, bet arī spēt saskatīt, kad kaut kas nav kārtībā.

Un noslēgumā neliela pārbaude: neuzticieties savai intuīcijai 

Nūja un bumba kopā maksā 1,10 EUR. Nūja maksā par 1 EUR vairāk nekā bumba. Cik maksā bumba? 

Daudziem vīriešiem pirmā atbilde, kas ienāk prātā, ir tā, ka bumba maksā 10 centus, taču tas nav pareizi, jo tad nūja maksātu tikai par 90 centiem vairāk nekā bumba. Pareizā atbilde ir – bumba maksā 5 centus, bet nūja 1,05 EUR. Persona, kas uzticas savai intuīcijai, visticamāk, izvēlētos pirmo atbildi – 10 centus. Taču kāds cits, kurš ir mazliet padomājis, saprastu sākotnējo kļūdu un sniegtu pareizu atbildi. 

Cilvēki biežāk paļaujas uz savu intuīciju. Stāsta morāle – mums jādomā dziļāk, jānoliek malā intuīcija un jāizstrādā pārdomāta pieeja aprūpei. Galu galā ieguvēji ir visi! 

 
NPS-LV-NP-00032 2021. gada oktobris

Šis raksts man šķita:

Dalies ar šo lapu:


Jums varētu interesēt...

Kā atvieglot aprūpi Jums un Jūsu tuviniekiem

Robs Obejs
Lasīt vairāk

Dusmas un šaubas, kļūstot par aprūpētāju ļoti jaunam

Dens Hārdings
Lasīt vairāk

Izaicinājumi un prieka mirkļi aprūpētāja ikdienā

Tīna Geitsa
Lasīt vairāk
 
Back to top button