1. Rūpes par veselību
  2. Visi stāsti
  3. Deviņi padomi, kā vēža ārstēšanas laikā nepieņemties svarā

Deviņi padomi, kā vēža ārstēšanas laikā nepieņemties svarā

Getty Images / jacoblund

Bieži vien vēzis un tā ārstēšana saistās ar svara zudumu, taču daudzi cilvēki, kuru ārstēšanā lieto medikamentozo vai hormonu terapiju, pieņemas svarā. Tods Sīls stāsta, kā viņš saglabājis stabilu svaru par spīti sākotnējam vājumam un nogurumam.

Par to reti runā, bet cilvēkiem, kam krūts vai prostatas vēzi ārstē ar medikamentozo terapiju vai hormonterapiju, ir raksturīgs svara pieaugums. Tieši tas notika ar mani.

Daudzi onkologi man ir teikuši, ka ir pieņemami, ka slimnieks pieņemas svarā par dažām mārciņām. Taču būtisks svara pieaugums var izraisīt veselības problēmas, piemēram, augstu asinsspiedienu, diabētu un sirds slimības.

Lai gan sāku zaudēt muskuļu masu, vēža ārstēšanas laikā man nemaz negribējās vingrot. Laika gaitā es atradu risinājumus, kas man palīdzēja saglabāt nemainīgu svaru.

Šo 13 gadu laikā mans svars nav svārstījies vairāk par dažām mārciņām. Bet svarīgākais ir tas, ka es jūtos labi.

Mans svara pieaugums vēža ārstēšanas laikā

Man bija prostatas vēzis, un pirmajā ārstēšanas gadā mans svars pieauga par 15 mārciņām. Sākumā es neraizējos par svara palielināšanos. Es slimoju arī ilgi pirms tam, kad man tika diagnosticēts vēzis. Lai izskatītos veselīgi, nācās nedaudz pieņemties svarā.

Bet, kad pieņēmos svarā par pirmajām desmit mārciņām, sapratu, ka kaut kas ir jāmaina, lai saglabātu veselīgu ķermeņa masas indeksu. Ieviešot dažas pārmaiņas, novēroju, ka gada laikā mans svars stabilizējās.

Slimojot ar vēzi, ir sarežģīti izstrādāt nemainīgu treniņu grafiku. Gadījās, ka dažas dienas pēc ārstēšanas kursa nejutos īpaši labi. Kad man kļuva labāk, joprojām jutos noguris. Pienākot kārtējam ārstēšanas posmam, joprojām jutos briesmīgi. Tas bija apburtais loks.

Kā kontrolēt svaru

Diemžēl nav brīnumlīdzekļa veselīga svara saglabāšanai, taču dažas stratēģijas var palīdzēt to izdarīt.

Atrast ķermeņa stāvoklim atbilstošus vingrošanas veidus

Vingrojumi palīdz mazināt muskuļu atrofēšanos un svara pieaugumu.

Sapratu, ka vingrošana ir pēdējais, ko vēlējos darīt, sākot ārstēšanos. Es jutos pārguris, un dažreiz man bija slikta dūša. Tas ir ironiski, ka vingrošana dažreiz var palīdzēt pārvarēt nogurumu.

Lai mazinātu svara pieaugumu vēža ārstēšanas laikā, ir svarīgs veselīgs uzturs. Tomēr, pat ja ir vislabākie nodomi, daudziem no mums nav izpratnes par to, kā sākt ēst veselīgi.

Es saprotu, cik sarežģīti vēža ārstēšanas laikā ir ieviest jaunus ēšanas paradumus un ievērot vingrošanas programmu. 

Izprast savas uztura vajadzības

Man paveicās ar to, ka manā darbavietā bija dietologs. Viņš man palīdzēja saprast, kā vēža ārstēšanas laikā mainās mans ķermenis. Viņš arī palīdzēja izstrādāt veselīgu diētu, kas atbilst manām uztura vajadzībām.

Painteresējieties par iespējām konsultēties ar dietologu. Dietologs var palīdzēt pielāgot diētu atbilstoši jūsu vajadzībām, tā ne tikai ierobežojot svara pieaugumu, bet arī uzlabojot pašsajūtu.

Dodiet priekšroku svaigiem produktiem, nevis pusfabrikātiem

Es uzzināju, ka veikalos pieejamo pusfabrikātu apstrādes laikā zūd daudzas uzturvielas un tiem pievieno lielu daudzumu nevajadzīga cukura, sāls un taukvielu.

Īpaši apstrādāti pārtikas produkti spēj mainīt mūsu izsalkuma hormona darbību un veicināt pārmērīgu kaloriju uzņemšanu, tā palielinot svaru. Kad vien iespējams, izvēlos svaigu pārtiku.

Neliedziet sev dažas no svarīgākajām uzturvielām

Lai nezaudētu muskuļu masu, mans dietologs ieteica dienas laikā apēst vismaz 100 gramus olbaltumvielu.

Olbaltumvielas palīdz ķermenim palielināt un saglabāt muskuļu masu. Tās rada arī sāta sajūtu, lai kontrolētu svaru. Jums vajadzīgais olbaltumvielu daudzums var atšķirties. Dietologs palīdzēs noteikt mērķi, kas derēs tieši jums.

Mans dietologs pastāstīja, ka man jāuzņem pietiekams šķiedrvielu daudzums. Šķiedrvielas atbild par uzņemtās pārtikas kustību pa gremošanas sistēmu. Pēc ēšanas tās ilgu laiku rada sāta sajūtu, tāpēc laika gaitā cilvēks sāk mazāk ēst.

Uzzināju arī to, ka, piemēram, riekstos, avokado un treknās zivīs esošie veselīgie tauki ir tikpat svarīga uztura sastāvdaļa kā olbaltumvielas un ogļhidrāti. Tie dod enerģiju un rada sāta sajūtu.

Visbeidzot, kaulu veselībai obligāti jāuzņem pietiekams kalcija un D vitamīna daudzums, it īpaši tāpēc, ka hormonterapijas rezultātā kauli var kļūt trauslāki. Es sāku dzert ar D vitamīnu bagātinātu apelsīnu sulu. Citi labi tā avoti ir trekna zivs un vitamīniem bagātināts piens.

Sāciet savu vingrojumu programmu pakāpeniski

Pirms man atklāja vēzi, es biju garo distanču skrējējs. Piedalījos vairākos maratonos un pusmaratonos. Vienreiz noskrēju maratonu tik labi, ka tas ļāva kvalificēties Bostonas maratonam.

Tā kā plaušās bija radušās metastāzes (vēža šūnas no citām ķermeņa daļām bija izplatījušās plaušās) nespēju skriet garās distances. Taču man netika atņemta spēja staigāt vai braukt ar velosipēdu. Es atklāju, ka nevajag daudz fizisko aktivitāšu, lai justos labāk.

Pirms vingrojumu programmas uzsākšanas konsultējieties ar ģimenes ārstu. Vingrot ir jāsāk pakāpeniski, bet jāievēro konsekvence. Nedariet vairāk, kā ķermenis spēj izturēt.

Katru dienu centieties nedaudz izkustēties. Sākumā nebija viegli. Pirmās pastaigas nebija garākas par jūdzes ceturtdaļu. Bet jebkurā gadījumā mēs gājām staigāt katru vakaru, neskatoties uz to, ka ne vienmēr bija vēlme to darīt.

Pilnveidojiet savus panākumus

Kad kļūsiet izturīgāks, palieliniet slodzi un staigājiet ilgāk.

Ar laiku pastaigas kļuva garākas. Es sāku justies labāk, man bija vairāk enerģijas. Ar nepacietību gaidīju šīs pastaigas. 

Pēc dažām nedēļām mēs veicām vēl garākas pastaigas. Vēlāk ņēmu līdzi rokas hanteles, palielināju distanci, gāju pret kalnu. Šobrīd mūsu pastaigu vidējais garums ir trīs jūdzes.

Pievieno spēka treniņus, lai palielinātu muskuļu masu

Pētījumi liecina, ka spēka treniņi palīdz mazināt gan muskuļu atrofēšanos, gan svara pieaugumu.

Tagad vingrošana ir gan manas sievas, gan mana dzīvesveida daļa. Sporta zālē mums nav īpašs grafiks un nodarbību plāns. 

Mēs vienkārši katru dienu pamēģinām kaut ko jaunu. Braucam arī ar velosipēdiem un kanoe. Sapratu, ka kanoe airēšana uztur formā manu ķermeņa augšdaļu. Riteņbraukšana ir lieliska aerobā slodze, kas man palīdzēja stiprināt vēdera muskulatūru un kājas.

Atrodiet draugu

Vingrošana ir daudz jautrāka, ja jums ir kāds, ar ko parunāt. Procesu jautrāku padara pozitīva konkurence ar kādu, kurš ir tikpat ieinteresēts uzturēt sevi labā fiziskā formā.

Secinājumi

Mans dietologs iemācīja nepadoties, neredzot tūlītējus rezultātus.

Iespējams, ka uzreiz jūs neredzēsiet uz svariem vēlamos ciparus. Bet es sapratu, ka šis process vairāk līdzinās maratonam, nevis sprintam.

Vēzis mainīja vairākus manas dzīves aspektus. Jau pašā sākumā es iemācījos, ka zināmā mērā varu ietekmēt vairākas no šīm pārmaiņām. Ceru, ka tas, ko es šo gadu laikā iemācījos, palīdzēs tiem, kas tikai tagad sāk šo ceļu.

Lai uzzinātu vairāk par to, kā sadzīvot ar vēža diagnozi, konsultējieties ar ārstu vai veselības aprūpes speciālistiem.

 
NPS-EE-NP-00100

Šis raksts man šķita:

Dalies ar šo lapu:


Jums varētu interesēt...

Četri padomi, kā uzturēt attiecības, kad diagnosticēts vēzis

Alise-Meja Pērkisa
Lasīt vairāk

Kādēļ un kā vēža slimniekiem saglabāt aktivitāti

Alise-Meja Pērkisa
Lasīt vairāk

Piecas lietas, ko vēzis man ir iemācījis par pašizolāciju

Alise-Meja Pērkisa
Lasīt vairāk
 
Back to top button