1. Rūpes par veselību
  2. Visi stāsti
  3. Kādēļ un kā vēža slimniekiem saglabāt aktivitāti

Kādēļ un kā vēža slimniekiem saglabāt aktivitāti

Getty Images / ferrantraite

Pateicoties mokošajām vingrošanas nodarbībām bērnībā un periodiskiem ziņu virsrakstiem, mēs visi zinām, ka mums ir vajadzīgas fiziskās aktivitātes vismaz 30 minūtes dienā un ka aktivitātes saglabāšana var pozitīvi ietekmēt gandrīz katru veselības un labsajūtas aspektu.

Taču kā jūs tiekat ar to galā, kad jums ir diagnosticēts vēzis? 

Lielākā daļa cilvēku, kam diagnosticēts vēzis, zina, ka viņiem ir jābūt aktīviem. Tomēr bieži vien mēs nezinām, kā būt aktīviem! Īpaši tad, ja mūsu dzīvesveids ir bijis mazkustīgs un mēs īsti nezinām, ko spējam un ko ne. Pievienojiet vēl nogurdinošu ārstēšanu slimības uzveikšanai un pēkšņi vairs nav tik viegli uzvilkt vecās kedas un veikli noskriet 5 km.

Patiesībā daudziem vēža slimniekiem fiziskās aktivitātes ir pēdējais dienaskārtības punkts laikā, kad visa uzmanība ir pievērsta centieniem izdzīvot.

Kā fiziskās aktivitātes var palīdzēt?

Taču fizisko aktivitāšu sniegtais ieguvums ir milzīgs, īpaši cilvēkiem, kam diagnosticēts vēzis vai veikta tā ārstēšana. Piemēram, saskaņā ar Canadian Medical Association Journal publicēto pārskatu par krūts vēža slimniecēm, ir pierādīts, ka fiziskās aktivitātes mazina vēža recidīva risku. Citu ļaundabīgu audzēju gadījumā fiziskās aktivitātes var palīdzēt mazināt vai kontrolēt dažas terapijas blakusparādības, piemēram, nogurumu, ķermeņa masas palielināšanos, osteoporozi un limfedēmu, kā arī kopumā uzlabot veselību ilgtermiņā.

Daudzi medicīnas speciālisti pēdējā laikā atzīst, ka ļaundabīgie audzēji ietekmē garīgo veselību (ko ļoti labi zina arī visi vēža slimnieki). Amerikas Vēža asociācijas veiktajā pētījumā atklāts, ka vienam no četriem vēža slimniekiem ārstēšanas laikā vai pēc tās būs klīniska depresija. Lai gan ar fiziskām aktivitātēm šos traucējumus nevar izārstēt, pierādīts, ka tās būtiski palīdz. Saskaņā ar T. H. Harvardanesen veikto pētījumu Chan Sabiedrības veselības skolas darbinieki konstatēja, ka 15 minūtes ilga skriešana katru dienu vai stundu ilga pastaiga depresijas risku samazina par 26 %. 

Ko esmu uzzinājusi par nogurumu un kritiku

Kāds man nesen jautāja, kā es tieku galā ar nogurumu. Pavisam godīgi jāsaka, ka ir reizes, kad man tiešām šķiet, ka es ar to netieku galā. Pēc vēža atklāšanas fiziskās aktivitātes ir kļuvušas par būtisku manas dzīves daļu, bet tās man jāveic ļoti piesardzīgi, jo mani aizvien bieži piemeklē pēc vēža ārstēšanas sastopamais nogurums. Bet es esmu sapratusi vai vismaz mācos saprast, ka tas pieder pie lietas.

Tāpat kā daudziem citiem, kuri slimo ar vēzi vai ir piedzīvojuši ārstēšanas kursu, man ir jābūt neticami gudrai, lai tiktu galā ar nogurumu. Šā gada sākumā, kad es trenējos Karaliskajam parku pusmaratonam Londonā un pārgājienam pa Himalajiem (kurus abus es veicu), es nopietni apsvēru iespēju pusceļā izstāties. Intensīvie treniņi bija liela slodze un tikšana galā ar tās radīto nogurumu kļuva par tikpat lielu izaicinājumu kā paši izaicinājumi, kuriem gatavojos. 

Dažkārt es kļūdījos, un man visu svētdienu nācās pavadīt gultā. Bet, ja vēzis man ir kaut ko iemācījis, tad tas ir fakts, ka man nav jāizdara viss uzreiz un vienmēr. Diezgan ilgu laiku trenēšanās nozīmēja pieveikt noteiktu skaitu jūdžu un nepieciešamības gadījumā naktī gulēt 12 stundas.

Es sapratu, ka vienīgais, kurš mani tiesā par to, ka es „neskrienu pietiekami ātri”, „pietiekami lielu attālumu”, guļu „pārāk daudz” vai neesmu „pietiekami laba” sieva/draudzene/meita/māsa/darbiniece, esmu es pati. 

Deviņi padomi aktivitātes saglabāšanai pēc vēža diagnosticēšanas

Nav vispārīgu vadlīniju fiziskās aktivitātes saglabāšanai pēc vēža diagnosticēšanas. Tādēļ var šķist, ka ir grūti izvērtēt, ar ko sākt, bet vairākos pētījumos ir pierādīts, ka fiziskās aktivitātes ir drošas, iespējamas un noderīgas daudziem cilvēkiem, kuriem noteikta šī diagnoze vai veikta vēža ārstēšana. 

Cancer Research norāda: „Parasti ārsti iesaka mērenu aktivitāti, piemēram, pastaigu, vismaz 30 minūtes dienā piecas dienas nedēļā. Šāds aktivitātes līmenis ir noderīgs cilvēkiem pat ārstēšanas laikā. Taču cilvēki ir atšķirīgi un fiziskās aktivitātes ir jāpielāgo, ņemot vērā vispārējo veselības stāvokli, diagnozi un citus faktorus, kas var ietekmēt drošību.”

Tad ar ko sākt? Ja jūtaties gatavs, varat sākt nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, tikai vispirms aprunājieties ar ārstu. Cik daudz darāt, ir atkarīgs no jūsu vispārējā veselības stāvokļa un pašsajūtas konkrētajā dienā. Tādēļ uzticieties sev un nepārspīlējiet.

Gadu gaitā esmu daudz domājusi par to, kā atgūt fizisko formu pēc vēža diagnosticēšanas. Lūk, mani secinājumi

  • Pieņemiet savu spēju robežas un respektējiet tās, cik vien iespējams. Tās paplašināsies, kad jūsu stāvoklis uzlabosies, kad kļūsiet ātrāks un stiprāks. Laiku pa laikam jūs varat pret tām atdurties, taču par to nav jākaunas. 

  • Esiet saudzīgs pret sevi! Iespējams, viss neizdosies tik vienkārši kā agrāk, un tas ir normāli. Jebkas ir labāk par neko. Esiet pacietīgs!

  • Vērsieties pēc palīdzības pie speciālistiem. Jūsu medicīnas speciālistu komanda spēs sniegt noderīgu padomu. Ja esat 20 vai 30 gadu vecs, varat izmantot tādu organizāciju kā Trekstock Apvienotajā Karalistē atbalstu, kas palīdz atjaunot spēkus, izturību un fizisko formu. Atrodiet labdarības organizāciju vai atbalsta tīklu, kas jums var būt noderīgs.

  • Kopumā plānojiet nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un dzīvot. Šī palīdzība jums ne vienmēr var būt vajadzīga, taču ir labi, ja ir kāds atbalsts, kad jūs pārņem nogurums.

  • Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā pārtraukt fiziskās aktivitātes, ir nodoties tām pārāk intensīvi un pārāk ātri. Tā jūs ne tikai riskējat pārmērīgas slodzes gadījumā sevi savainot, bet, ja būs bijusi pārslodze, jums mazāk gribēsies mēģināt vēlreiz. Tādēļ palieliniet slodzi lēnām un pakāpeniski.

  • Mācieties no manām kļūdām. Nedariet uzreiz pārāk daudz. Iespējams, tā nav pati labākā ideja pieteikties savam pirmajam pusmaratonam un episkam pārgājienam vienā mēnesī.

  • Nodoties fiziskām aktivitātēm ir vieglāk, ja darāt kaut ko tādu, kas jums sagādā prieku. Dažiem cilvēkiem patīk skriet (es NEESMU no tiem), bet citiem sirdi priecē deju nodarbības vienreiz nedēļā. Mana mīļākā fiziskā aktivitāte ir peldēšana, turklāt, jo aukstāks ūdens, jo labāk. Tai es dodu priekšroku, ja jūtos labi.

  • Ja jums patīk darboties grupā, atklāti pastāstiet pasniedzējiem par ārstēšanu un to, kādas, jūsuprāt, varētu būt jūsu iespēju robežas. Attiecības ar manu jogas skolotāju ļoti būtiski un lieliski palīdzēja man dziedēt ķermeni.

  • Nodarbojieties ar fiziskām aktivitātēm tad, kad jūsu enerģijas līmenis ir augsts. Nogurums, īpaši pirmajās dienās pēc ārstēšanas, var būt neparedzams. Ja jūtaties labi, izmēģiniet mazliet garāku pastaigu līdz veikalam vai nopeldieties (ja vien jums netiek veikta aktīva terapija un jūs ārstējošie speciālisti nav to aizlieguši). 

Atsauces

 
NPS-LV-NP-00024 2021. gada marts

Šis raksts man šķita:

Dalies ar šo lapu:


Jums varētu interesēt...

Deviņi padomi, kā vēža ārstēšanas laikā nepieņemties svarā

Tods Sīls
Lasīt vairāk

Četri padomi, kā uzturēt attiecības, kad diagnosticēts vēzis

Alise-Meja Pērkisa
Lasīt vairāk

Piecas lietas, ko vēzis man ir iemācījis par pašizolāciju

Alise-Meja Pērkisa
Lasīt vairāk
 
Back to top button