1. Rūpes par veselību
  2. Visi stāsti
  3. Garīgā veselība globālās krīzes laikā: 6 padomi

Garīgā veselība globālās krīzes laikā: 6 padomi

Getty Images / Anchiy

Pašlaik pasaule piedzīvo lielas pārmaiņas. Globālā pandēmija ietekmē mūsu ikdienas dzīvi. Vīruss iespaido mūsu darbu, sociālo dzīvi un draugus – un to vēl var uzskatīt par veiksmi.

Ja esam kāds no mazāk veiksmīgajiem, kas saslimis ar vīrusa izraisīto slimību, mūsu dzīve var tikt pakļauta būtiskam riskam. Šī realitāte ir nozīmīgi ietekmējusi manu garīgo veselību, un godīgi jāatzīst, ka ir dienas, kad man ir grūti tikt ar to galā. Vienkārši ir grūti aptvert visu, kas ikdienā notiek.

Esmu medmāsa, tādēļ atrašanās pirmajā saskarē un rūpēšanās par cilvēkiem, kuri ir inficējušies ar koronavīrusu, rada papildu stresu. Tas savukārt ļoti būtiski ietekmē manas migrēnas lēkmes. Dienās, kad piedzīvoju papildu stresu (kas godīgi sakot, šobrīd notiek katru dienu), tam pievienojas arī stipras migrēnas lēkmes.

Es nedomāju, ka šis vīruss drīz izzudīs. Patiesībā mums var nākties ar to sadzīvot vēl vairākus mēnešus. Tādēļ es esmu bijusi spiesta padomāt par jauniem veidiem, kā tikt galā ar stresu, lai varētu nodzīvot dienu, aizvien doties uz darbu un atbalstīt pati sevi un savus ģimenes locekļus. Manuprāt, stress šajā nedrošajā laikā ir tas, ar ko mums visiem nāksies sastapties. Tādēļ es pastāstīšu par dažām lietām, kas palīdzēja man un, cerams, palīdzēs arī citiem.

Runāt, runāt, runāt

Esmu pārliecināta, ka vissvarīgākais šajā gadījumā ir runāt. Man noteikti vajag izrunāties, jo man ir grūti paturēt pārdomas sevī un ļaut tām vienkārši norimt. Manuprāt, ir ļoti svarīgi izteikt savas sajūtas, īpaši šobrīd. Vai nu tā ir klātienes saruna ar tiem cilvēkiem, ar kuriem kopā esat pašizolācijā, vai telefonsaruna vai virtuāla sazināšanās, ir ļoti būtiski, lai komunikācija notiku.

Sociālā distancēšanās un ceļošanas ierobežojumi rada papildu stresu daudziem cilvēkiem (arī man), jo tas nozīmē, ka vairs nevaram apciemot un satikt savus tuviniekus. Piemēram, jaunā koronavīrusa dēļ es vairs nevaru apciemot savus vecākus, jo viņi abi ir vecāki par 70 gadiem, turklāt manam tētim ir hroniska slimība. Man tas ir ļoti grūti, taču es viņiem regulāri zvanu un pārbaudu, kā viņi jūtas. Viņi nekad nav tik bieži runājuši pa tālruni, un viņiem šāda saskarsme ir svarīga. Esmu viņiem sūtījusi video, kuros redzami mani dēli, lai viņi tos redzētu vismaz virtuāli.

Lai kliedētu dažas raizes, man lieliski palīdz izrunāšanās ar vīru, ļaujot pārmērīgi nepārdzīvot visu notiekošo.

Izslēdziet ziņas un sociālo mediju paziņojumus

Vēl es iesaku izslēgt ziņu lietotnes un sociālos medijus. Nesen es visu nedēļas nogali biju pārņemta ar informāciju, ko man piegādāja šīs lietotnes. Uzmanīgi sekoju jaunākajām ziņām, no kurām lielāka daļa vēlāk izrādījās nepatiesas, un beigās mani piemeklēja pilnīgs izsīkums un trauksme.

Tajā brīdī es nolēmu izdzēst no tālruņa Facebook un Twitter lietotnes, lai man nerastos kārdinājums tās atvērt. Es aizvien skatos ziņu raidījumus, taču cenšos saņemt informāciju tikai no uzticamiem avotiem. Manuprāt, mūsu dzīvē jau ir pietiekami daudz stresa un to nevajag nepārtraukti vairot ar viltus ziņām.

Sazinieties ar saviem veselības aprūpes speciālistiem

Nākamais, ko darīju, es aprunājos ar savu migrēnas konsultantu un pastāstīju viņam, kā es jūtos. Ārsts izrakstīja man papildu recepti, ja vīrusa dēļ es nevarēšu viņu apmeklēt, kā plānots, vai arī viņam nāksies atgriezties pie svarīgākiem pienākumiem. Viņš man sniedza ļoti noderīgu informāciju par to, kā var mainīties zāļu iedarbība, inficējoties ar koronavīrusu. Iepriekš es biju lasījusi dažus rakstus par konkrētām zālēm un tie mani biedēja, taču saruna ar konsultantu mani nomierināja, jo es zināju, ka saņemu informāciju no speciālista.

Tagad es arī jūtos droša, ka manā rīcībā ir pietiekami daudz zāļu migrēnas ārstēšanai, lai es varētu pārdzīvot šo krīzi. (Lūgums ņemt vērā, ka viena papildu recepte prāta nomierināšanai ir pieņemams risinājums, taču, lūdzu, padomājiet par citiem un neveidojiet zāļu uzkrājumus.)

Praktizējiet apzinātību un atslābināšanās metodes

Es arī iesaku meditēt un izmantot atslābināšanās metodes, kad tas iespējams. Pirms vairākiem gadiem, kad manā dzīvē bija īpaši saspringts laiks, es apmeklēju apzinātības kursu un tajā iegūtās zināšanas man ir ļoti palīdzējušas. Pēdējos gados pret meditāciju esmu izturējusies nevērīgi, tādēļ šajā nedēļas nogalē sameklēju vecos pierakstus un kompaktdiskus un tos pārskatīju. Stunda laika, ko veltīju sev, man ļoti palīdzēja. Es centīšos to darīt vismaz trīs reizes nedēļā, lai liela stresa gadījumā man būtu metodes tā pārvaldīšanai.

Ja iespējams, dodieties ārā pastaigā

Arī pastaigas man ļoti palīdz, tādēļ es cenšos iziet ārā, kad vien iespējams. To var būt grūti izdarīt, ja jums ir bērni vai ja atrodaties pašizolācijā, bet, manuprāt, svaigs gaiss un pastaiga palīdz atslābināties. Ja valstī noteikto ierobežojumu dēļ jūs nedrīkstat iziet no mājām, palīdz vienkārša pastaiga pa dārzu vai pasēdēšana pie loga.

Esmu sākusi pastaigu laikā klausīties kādu lielisku raidierakstu par garīgo veselību, un man jāsaka, ka es atgriežos atjaunojusies un enerģijas pilna. Ir pieejami daži lieliski raidieraksti. Ja jums ir vajadzīga pašpalīdzības vai jautras smiešanās stunda, jūs vienmēr varat atrast kaut ko savām vajadzībām piemērotu.

Rakstiet dienasgrāmatu

Es vienmēr cenšos rakstīt dienasgrāmatu un dokumentēt migrēnas norisi. Un šobrīd es to izmantoju vēl biežāk nekā jebkad iepriekš. Man rakstīšana šķiet ārstnieciska. Kad esmu savas sajūtas un emocijas uzlikusi uz papīra, es tiešām jūtos tā, it kā man no pleciem būtu noņemts smagums. Es rakstu pārsvarā pati sev, nevis lai uzrakstīto rādītu citiem. Tā es vienkārši atbrīvoju smadzenes no informācijas, un man tas palīdz.

Noslēgums

Es nezinu, ko nesīs nākotne. Neviens nezina. Mēs pārdzīvojam vislielāko veselības krīzi mūsu dzīves laikā, un, manuprāt, mēs ar tās sekām saskarsimies vēl ilgi. Manuprāt, vēl svarīgāk nekā jebkad agrāk ir pārliecināties, vai neatstājam novārtā paši sevi.

Es bieži saku saviem kolēģiem: „Mēs nevaram parūpēties par kādu citu, ja vispirms neesam parūpējušies par sevi.”

Es zinu, ka ir daudzas metodes un stratēģijas, ko cilvēki izmanto, lai rūpētos par sevi, taču šeit minētas tikai dažas, kuras man palīdz. Es uz tām paļaušos arī tad, ja migrēnas lēkmes kļūs biežākas. Es ceru, tās palīdzēs arī jums. Sargiet sevi!

NPS-LV-NP-00027 2021. gada aprīlis

Šis raksts man šķita:

Dalies ar šo lapu:


Jums varētu interesēt...

Stresa mazināšana: Miera pārvaldīšanas māksla haotiskajā pasaulē

Lasīt vairāk
Boy sitting on the floor

Dažkārt psihiskās slimības daudzus gadus ir apslēptas un pirmie simptomi parādās tikai pusaudža vecumā.

Lasīt vairāk
 
Back to top button