1. Rūpes par veselību
  2. Visi stāsti
  3. Kā samazināt terapijas izmaksas?

Kā samazināt terapijas izmaksas?

Shutterstock

Medikamentu regulāra un pareiza lietošana atbilstoši ārsta norādēm ir viens no būtiskākajiem faktoriem veselības aprūpē. Bieži vien pacienti vēlas ievērot ārsta norādes un būt līdzestīgi, taču augstās medikamentu izmaksas ir šķērslis iegādāties nozīmētos medikamentus.

Līdzestība ir svarīga pacientu veselības uzlabošanā un izmaksām nevajadzētu ietekmēt pacientu iespējas rūpēties par savu veselību. Veselības centra Vivendi ģimenes ārste Ilze Barone sniedz atbildes uz aktuālākajiem jautājumiem par medikamentu izmaksām un pacientu iespējam nepārmaksāt.

Cik bieži jūs savā praksē sastopaties ar gadījumiem, kad pacienti pārstāj lietot medikamentus vai lieto tos mazāk augsto izmaksu dēļ?

Bieži pacienti jau sarunas laikā ar ārstu jautā par medikamentu cenām un brīdina, ja nevar tos atļauties. Tādā gadījumā ārsts var apdomāt lētākus terapijas risinājumus, ja tādi ir iespējami.

Līdzestības trūkuma iemesli visbiežāk nav finansiāli, bet gan saistīti ar pacientu izpratni par saslimšanu, aizspriedumiem par konkrētu medikamentu lietošanu vai neuzticību savam ārstam. Jānorāda, ka Latvijā medikamentu pieejamību nodrošina Nacionālā veselības dienesta kompensācijas, kas dažādām medikamentu grupām saistībā ar noteiktām diagnozēm piemēro cenas atvieglojumus līdz pat 100% apmēram. Līdz ar to pacientam jāsedz tikai daļa no medikamenta pilnās cenas, atlikušo daļu kompensē valsts.

Kurās pacientu grupās vai ar kādām diagnozēm visbiežāk ir sastopami šādi gadījumi?

Pētījumi rāda, ka pacientu līdzestība medikamentu lietošanā mazinās, ja jālieto vairāki preparāti, kas paredz arī vairāku tablešu lietošanu. Šajā gadījumā līdzestības trūkums nenoliedzami mēdz būt saistīts arī ar zāļu cenu, ja konkrētajai saslimšanai nav paredzēta valsts noteiktā kompensācija.

Vai varat paskaidrot, ko nozīmē “patentbrīvās” zāles? Vai tām ir tāda pati iedarbība kā oriģinālajām zālēm?

Patentbrīvajās zālēs ir tāda pati aktīvā viela un tādā pašā daudzumā kā oriģinālpreparātos un tādejādi tiek panākta analoga medikamenta efektivitāte un lietošanas drošība. Līdz ar to patentbrīvie medikamenti var aizvietot oriģinālpreparātus. Tā kā patentbrīvo medikamentu darbību pamato zināšanas par jau esošu aktīvo vielu darbību, tad šo medikamentu izstrāde ir ātrāka un arī lētāka. Līdz ar to patentbrīvie medikamenti ir pieejamāki pacientiem.

Par izrakstīto medikamentu lietošanu iespējams konsultēties ar savu ārstu vai farmaceitu. Pašreizējā medikamentu izrakstīšanas kārtība paredz, ka ārsti receptē norāda medikamentu aktīvo vielu. Vienu un to pašu aktīvo vielu saturošus medikamentus piedāvā vairāki ražotāji, tāpēc vaicājiet farmaceitam par izrakstītā medikamenta izvēles iespējām.


TEVA produkti ik dienu atvieglo dzīvi teju 200 miljoniem cilvēku. TEVA misija ir radīt un padarīt pieejamus produktus, kas pacientiem ļauj atrisināt dažādas ar veselību saistītas problēmas. Mēs apzināmies, ka hroniskas saslimšanas ietekmē pacienta dzīvi dažādos veidos. Tādēļ esam radījuši informācijas interneta resursu Rūpes par veselību, kurā pacienti dalās ar savu pieredzi un dzīves stāstiem ar citiem pacientiem. Tajā atrodamas noderīgas atziņas, padomi, informācija par tehnoloģijām un reāli pieredzes stāsti, kas palīdzēs atvieglot dzīvi un sadzīvot ar hronisku saslimšanu.

TEVA-LV-NP-00006

Šis raksts man šķita:

Dalies ar šo lapu:


Jums varētu interesēt...

Zāļu lietošana pēc ārsta norādījumiem | Teva

Teva
Lasīt vairāk

Oriģinālās un patentbrīvās zāles: mīti un patiesība par cenu

Teva
Lasīt vairāk

Ārstē zāļu aktīvā viela, nevis iepakojums

Teva
Lasīt vairāk
 
Back to top button