1. Rūpes par veselību
  2. Visi stāsti
  3. Kā cukura diabēts var ietekmēt sirdsdarbību

Kā cukura diabēts var ietekmēt sirdsdarbību

Getty images/ Ijubaphoto

Vai ir iespējams pilnvērtīgi dzīvot ar sirds mazspēju un 2. tipa cukura diabētu?
Robs Obejs apgalvo, ka var, ja vien Jūs apzināties savu stāvokli un labi pārzināt abas slimības.

Pirms sešām nedēļām un vairākus gadus pēc tam, kad tika diagnosticēta sirds mazspēja, Robam sāka parādīties vairāki cukura diabēta simptomi, kas raisīja satraukumu. Vispirms viņš saskārās ar neremdināmām slāpēm un sausu muti. Tam sekoja vēdersāpes, roku un kāju pirkstu nejutīgums, kā arī nepanesama noguruma sajūta. 

Tagad Robs jūtas daudz labāk, tāpēc dalās ar savu pieredzi par pazīmēm, kurām jāpievērš uzmanība un kuras var brīdināt par konkrēto slimību, kā arī stāsta par to, kā viņš tiek galā ar abām slimībām.

Pirms man tika diagnosticēts 2. tipa diabēts, es par šo slimību zināju ļoti maz. Es zināju, ka diabēta slimniekiem ir jākontrolē uzņemtā cukura daudzums un dažiem ir nepieciešams injicēt insulīnu. Tas arī bija viss, ko zināju. 

Tad pirms sešām nedēļām es nopietni saslimu. Es nekādi nevarēju saprast, kas notiek. Pēc tam, kad pāris dienas mēģināju tikt ar visu galā, izmisuma vadīts piezvanīju savam ģimenes ārstam. Viņš uzklausīja, kas man bija sakāms, un pēc tam pierakstīja mani uz ārkārtas asins analīzēm. 48 stundu laikā man tika uzstādīta vēl viena diagnoze ‒ 2. tipa cukura diabēts ‒ un nozīmēti papildu medikamenti. 

Esmu priecīgs, ka zāles iedarbojas. Ir bijuši arī daži pozitīvi efekti, kurus es nebiju gaidījis.

Par tiem pastāstīšu vēlāk. 

Taču, kā Jūs, iespējams, zināt, ja esat lasījuši citus manus rakstus, man ir arī sirds mazspēja, kas tiek ārstēta. Šodienas raksts ir par sirds mazspēju un 2. tipa cukura diabētu. Vai ir saikne? Kā es varu sadzīvot ar šīm abām slimībām? Vai tad, ja man ir viena no tām, pastāv lielāka iespējamība, ka man būs arī otra? 

Tas īr īsts jautājumu labirints, un tā kā esmu aizrautīgs pētnieks, es stundām ilgi mēģināju izprast visu jautājumu līkločus un pavērsienus, lai uz tiem atrastu atbildes. Vispirms paskaidrošu, kas ir cukura diabēts.

1. un 2. tipa cukura diabēts: kāda ir atšķirība? 

Cukura diabēts ir slimība, kad ir pārāk augsts cukura līmenis asinīs. Tas ir saistīts ar aizkuņģa dziedzera izstrādātā hormona -insulīna producēšanu. Pieņemsim, ka Jūsu aizkuņģa dziedzeris neizstrādā pietiekami daudz insulīna (vai vispār neizstrādā insulīnu). Tādā gadījumā glikozes līmenis Jūsu asinīs netiks kontrolēts. 

Tas nav pārsteidzoši, ka 1. un 2. tipa cukura diabētam ir daudz kopīga. Tomēr cilvēkiem ir grūti atšķirt abus cukura diabēta veidus.

Pirmkārt, 1. tipa cukura diabēts ir daudz retāk sastopams nekā 2. tipa cukura diabēts. Ja abas slimības netiek ārstētas un pārvaldītas, tās izraisa nopietnas veselības komplikācijas, taču 1. tipa cukura diabēts Apvienotajā Karalistē ir tikai aptuveni 10 % no konstatētajiem cukura diabēta gadījumiem. 

1. tipa cukura diabēts bieži attīstās bērnībā un pusaudža gados, lai gan tas var rasties ikvienam, kas jaunāks par 40 gadiem. Saslimšanas iemesls nav zināms, taču vairāki zinātnieki uzskata, ka šīs slimības izcelsmē nozīme varētu būt iedzimtībai. 

Būtībā 1. tipa cukura diabēts rodas, ja aizkuņģa dziedzeris nespēj ražot insulīnu. 2. tipa cukura diabēts nozīmē to, ka organisms var izstrādāt insulīnu, bet vai nu nepietiekamā daudzumā, vai arī tas nav pietiekami kvalitatīvs, lai veiktu nepieciešamās organisma funkcijas.

Kā jau minēju iepriekš, 1. tipa cukura diabēta cēloņi joprojām nav zināmi, taču ārsti zina, ka dzīvesveids nav šo slimību veicinošs faktors. Savukārt vairāki 2. tipa cukura diabēta riska faktori ir zināmi, piemēram,

  • ķermeņa masa (svars) – liekais svars vai aptaukošanās
  • fizisko aktivitāšu trūkums
  • tauku uzkrājumu izvietojums Jūsu ķermenī. Ja Jums ir daudz tauku vēdera apvidū, Jums var būt lielāks risks saslimt ar 2. tipa cukura diabētu
  • ģimenes anamnēze
  • rase un etniskā piederība
  • vecums (īpaši 45+)
  • grūtniecība 

Ne 1., ne arī 2. tipa cukura diabētu nav iespējams izārstēt, taču abus var ārstēt. Cilvēki ar 1. tipa cukura diabētu lieto insulīnu, lai kontrolētu cukura līmeni asinīs. Savukārt 2. tipa cukura diabētu galvenokārt ārstē , ievērojot noteiktu diētu, veicot fiziskas aktivitātes, kā arī lietojot noteiktus medikamentus. Dažiem cilvēkiem ar 2. tipa cukura diabētu ārsts var izrakstīt arī insulīnu, taču tas nekādā gadījumā netiek darīts visos gadījumos.

Saistība starp cukura diabētu un sirds slimībām 

Pirms kāda laika lasīju, ka cukura diabēta slimniekiem ir risks saslimt ar sirds slimībām.

Attiecibā uz iepriekš minēto esmu nedaudz neparasts gadījums, jo man bija sirds mazspēja, pirms man tika diagnosticēts 2. tipa cukura diabēts.

Visticamāk, manā gadījumā cukura diabēta iemesls bija nepareizs uzturs, kustību trūkums un aptaukošanās. Atšķirībā no 1. tipa cukura diabēta 2. tipa cukura diabēta simptomi ir vispārīgāki un parādās pakāpeniski. Ar 2. tipa cukura diabētu ir iespējams dzīvot gadiem ilgi, par to pat nezinot, – līdz brīdim, kad saslimsti, kā tas bija manā gadījumā.

Es neesmu pietiekami zinošs, lai sniegtu Jums pilnīgu medicīnisku skaidrojumu par cukura diabēta un sirds slimību savstarpējo saistību. Tāpēc izmantošu skaidrojumu no: British Heart Foundation (Britu Sirds fonds (BHF)): 

Pēc ēšanas mūsu organisms sāk gremošanas procesus un ogļhidrātu sadalīšanu par glikozi. Cilvēkiem, kuriem nav cukura diabēta, aizkuņģa dziedzeris ēšanas laikā izdala insulīnu. Tas darbojas kā signāls organisma šūnām, lai tās uzsūktu glikozi un izmantotu to par degvielu organismam nepieciešamās enerģijas nodrošināšanai. 

Ja Jums ir 2. tipa cukura diabēts, Jūsu organisms neizstrādā pietiekami daudz insulīna vai nespēj to izmantot, un šūnas neuzsūc vajadzīgo glikozes daudzumu. Attiecīgi rodas augsts glikozes līmenis asinīs.

Augsts glikozes līmenis asinīs var bojāt artēriju sieniņas un veicināt tauku nogulšņu (ateromu) veidošanos.

Ja koronārajās artērijās (artērijās, kas apgādā sirdi ar skābekli bagātinātām asinīm) veidojas ateroma, tad tā ir koronārā sirds slimība, kas var izraisīt sirdslēkmi. Ja tas notiek artērijās, pa kurām asinis nonāk smadzenēs, tad šādā gadījumā var rasties insults. [1] 

Kā jau minēju iepriekš, daudzi cilvēki dzīvo ar nediagnosticētu cukura diabētu. Ja cukura diabēts netiek kontrolēts, tas var izraisīt sirds komplikācijas, piemēram, sirds mazspēju. Vai ir iespējams, ka manas sirds slimības cēlonis ir nekontrolēts cukura diabēts?

2. tipa cukura diabēta simptomu atpazīšana, ja Jums ir sirds mazspēja 

2. tipa cukura diabēta simptomus ir viegli nepamanīt, kā arī viegli izskaidrot. Diemžēl šiem simptomiem ir tendence rasties pakāpeniski, tāpēc, „strausa taktika” (izlikšos, ka nemanu simptomus, tādējādi man nav nekādas slimības), situāciju nemainīs. 

Lūk, daži 2. tipa cukura diabēta simptomi, kam jāpievērš uzmanība:

  • nepieciešamība bieži doties uz tualeti, īpaši naktī;
  • neremdināmas slāpes neatkarīgi no tā, cik daudz tiek izdzerts;
  • spēku izsīkuma sajūta neatkarīgi no tā, cik ilgi ir gulēts;
  • svara zaudēšana bez diētas ieturēšanas;
  • nieze dzimumorgānu apvidū vai sēnīte;
  • brūces dzīst ilgāk vai nedzīst vispār;
  • miglaina redze;
  • pastiprinās izsalkums. 

Man sāka rasties aizdomas tajā brīdī, kad pieķēru sevi, dzerot ūdeni glāzi pēc glāzes un vēloties vēl un vēl. Runājot man bija sajūta, ka mutes gļotāda ir kā smilšpapīrs. Sirds mazspējas dēļ man bija teikts, ka nedrīkstu dzert vairāk par 1,5 litriem šķidruma dienā, taču mani nemitīgi mocīja slāpes! Slāpju maksimālajā punktā es izdzēru vairāk nekā 5 litrus ūdens un gribējās vēl vairāk.

Mani dzeršanas paradumi ietekmēja arī labierīcību apmeklēšanas režīmu. Es pamodos divas vai trīs reizes naktī, lai dotos uz tualeti. Šāds režīms sāka ietekmēt arī manu ikdienas rutīnu. Es visu dienu biju noguris, neskatoties uz to, ka cīnījos, lai saglabātu tādu miega režīmu, kāds man vienmēr ir bijis.

Tā kā esmu pilna laika aprūpētājs, tad visu laiku justies nogurušam nebija labi. Bija dienas, kad vēlējos vienkārši atgulties un aizvērt acis. Brīžos, kad man izdevās palikt nomodā, es ik pēc aptuveni 20 minūtēm steidzos uz tualeti. Tas padarīja iziešanu no mājas gandrīz neiespējamu. 

Arvien grūtāk un grūtāk bija tikt galā arī ar vēl diviem simptomiem. Mani mocīja pastāvīgas un nemainīgas vēdersāpes. Ikreiz, kad es pārāk ātri piecēlos vai pakustināju galvu, mani pārņēma viegla reiboņa vilnis. 

Vieglais reibonis mani pārāk neuztrauca, jo ar to jau saskāros iepriekš – tā ir blakusparādība medikamentiem, ko lietoju sirds mazspējas ārstēšanai. Taču vēdersāpes kļuva pārāk stipras, lai tās izturētu.

Turklāt ļoti ātri atklājās vēl viens sarežģījums. To sauc par perifērisko neiropātiju, tai ir raksturīgs ekstremitāšu, īpaši roku un kāju, nejutīgums.

Tas nebija sāpīgi, taču padarīja ikdienas aktivitātes ārkārtīgi bīstamas. Sāpes var būt apgrūtinājums, taču vienlaikus tās ir labākais brīdinājuma signāls, kad pārtraukt kaut ko darīt. Nažu lietošana, karstu dzērienu turēšana un pannu pacelšana ir riskanta darbība, ja Jūs nejūtat savu ķermeni. Lai gan nekas nesāp, tas var nodarīt būtisku kaitējumu. Izslīdot nazim, var rasties dziļš ievainojums un, ņemot vērā, ka man brūces dzīst ļoti slikti, tas var radīt infekcijas risku. 

Tas, ka nejūtat pēdas un kāju pirkstus, var ietekmēt arī līdzsvara sajūtu. Es bieži vien sasitu kāju pirkstus pret mēbelēm vai guvu nobrāzumus, ejot gar sienu.

Man nebija ne jausmas, cik ļoti man nepieciešams rūpēties par savām kājām, līdz es tikos ar podologu. Viņa man veica pedikīru un iedeva ilustratīvu bukletu par amputācijas risku, ja es neapzināti savainoju kāju.

Cukura diabēts (abu veidu) var izraisīt nervu bojājumus un pasliktināt asinsriti. Tas nozīmē, ka nelielas brūces un skrambas uz kājām var radīt infekciju risku un pārtapt čūlās, kas ātri kļūst nekontrolējamas. 

Čūlas ir vaļējas brūces, kas var izraisīt ādas un citu audu bojājumus. Ja čūla netiek ārstēta (vai netiek pamanīta), audi un āda ap to var „atmirt” (gangrēna), un tas var novest pie amputācijas. 

Ticiet man, es tagad esmu ļoti, ļoti uzmanīgs, kad runa ir par manām kājām!

Jūs jautāsiet, kā tas ir saistīts ar sirds mazspēju?

Pirmkārt, vairāki cukura diabēta simptomi ir tādi paši kā sirds mazspējas simptomi. Visbiežāk ir nogurums un nespēks.

Nevienam nav noslēpums, ka sirds mazspēja ietekmē to, asins cirkulāciju ķermenī. Ja tiek nopietni ietekmēta asinsrite, tas var būtiski pastiprināt cukura diabēta simptomus. Ja ekstremitātes nesaņem nepieciešamo asins daudzumu, tas var izraisīt perifērisko neiropātiju. Kā jau minēju iepriekš, perifēriskā neiropātija izraisa nejutīgumu, kas noved pie nepamanītiem ievainojumiem un nobrāzumiem. Tas savukārt var izraisīt infekcijas iekļūšanu nobrāzumu un brūču vietās un visas ar to saistītās komplikācijas.

Augsts cukura līmenis asinīs, kas saistīts ar cukura diabētu, var izraisīt arī to asinsvadu bojājumus, kas atbild par asins nogādāšanu uz/no sirds. Cukurs piesaistās sarkanajām asins šūnām, tādējādi izraisot to sablīvēšanos un asinsvadu aizsprostojumu. Ja aizsprostojums ir pietiekami liels, sirds nesaņem nepieciešamo skābekli un būtiskās barības vielas.

Īsāk sakot, veidojas toksiskas attiecības.

Cukura diabēta ārstēšana sirds mazspējas gadījumā 

Neatkarīgi no tā, vai Jūsu veselības stāvoklis tiek kontrolēts ar diētas, medikamentu vai insulīna palīdzību, ir lietas, ko pats varat darīt, lai sev palīdzētu. 

Kā jau minēts, viens no pirmajiem un visbiežāk sastopamajiem cukura diabēta simptomiem ir slāpes. Jums kā sirds mazspējas slimniekam, visticamāk, ir jākontrolē šķidruma uzņemšana. 

Lielisks paņēmiens slāpju mazināšanai ir sulas saldējuma vai ledus kubiņa sūkāšana. Tie remdē slāpes, nepārslogojot ar pārlieku lielu šķidruma daudzumu. 

Protams, ka neatkarīgi no veselības stāvokļa ir jāēd veselīga pārtika, taču cukura diabēta gadījumā uzturam ir jāpievērš īpaši liela uzmanība. Lai cik liela būtu vēlme pēc cukura, Jums mērķtiecīgi jācenšas samazināt tā patēriņu. 

Lai cik grūti tas būtu, sirds mazspējas gadījumā, fiziskās aktivitātes sniegs dažādus pozitīvus ieguvumus. Svarīgaķie no tiem: uzlabojas asinsrite un zūd liekais svars. 

Svarīgi ir arī iespējami bieži pārbaudīt (kontrolēt) vairākus parametrus, piemēram:

  • glikozes līmeni asinīs;
  • asinsspiedienu;
  • holesterīna līmeni. 

Ja smēķējat, tagad ir īstais laiks to pārtraukt. Konsultējieties ar veselības aprūpes speciālistiem, lai uzzinātu labākos cukura diabēta ārstēšanas veidus, kā arī saņemt palīdzību smēķēšanas atmešanā. 

Tas mani vedina uz domām par dažām negaidītām diabēta priekšrocībām.

Vairākas negaidītas cukura diabēta priekšrocības 

Cukura diabētu ir grūti kontrolēt, daļēji tāpēc, ka to nevar pilnībā izārstē. Šī atziņa vienmēr ir manas uzmanības centrā, kad es pavadu laiku, meklējot informāciju par savām simībām un novērojot to norisi. 

Es nevēlos izklausīties vieglprātīgs, un mans nolūks nav kādu aizvainot. Šīs ir dažas priekšrocības, ko es atklāju, tas nenozīmē, ka visi domās un jutīsies tāpat. 

Pirms man tika diagnosticēts 2. tipa cukura diabēts, es zaudēju apmēram 13 kilogramus. Kaut arī mani bija pārņēmusi panika šo jauno simptomu dēļ, kuri šķietami parādījās no nekurienes, svara zudums nāca par labu manai sirds veselībai. Liekais svars radīja papildu slodzi manai sirdij, tāpēc zaudēto svaru varēja uzskatīt par ieguvumu šādā draudīgā situācijā, kurā biju nonācis. 

Otrkārt, man vairs negribas un pat negaršo salds ēdiens. Kopš tā laika, kad man tika noteikta diagnoze, es neesmu lietojis šokolādi, un nešķiet, ka man tās pietrūktu. Agrāk es biju ļoti iecienījis pikantus ēdienus un ēdu tos pārāk daudz. Taču tagad manas vēlmes un garšas sajūta ir mainījusies. Neapšaubāmi, man pietrūkst pikanto ēdienu, bet es zinu, ka, lietojot tos mazāk, uzlabojas mana veselība. 

Visbeidzot, ļoti svarīgi ir, ka kopš diagnozes noteikšanas, esmu saņēmis rūpīgu medicīnisko uzraudzību. 

Iepriekš, ārstējot tikai sirds mazspēju, mans stāvoklis tika noteikts kā stabils un es netiku pārāk bieži pārbaudīts. 

Taču tagad uzraudzība ir regulāra. Saistībā ar cukura diabētu man tiek pievērsta prioritāra uzmanība.

Dažu nedēļu laikā esmu konsultējies ar divām medicīnas māsām, ģimenes ārstu un podologu. Ir saskaņotas arī turpmākās vizītes. 

Cerēsim, ka šāds aprūpes līmenis saglabāsies arī turpmāk.

Atziņas 

Ja jums parādās kādi izplatīti cukura diabēta simptomi, nekavējieties ar pārbaudi. Dažās dienās (piemēram, karstās) ir dabiski, ka slāpst vairāk nekā ierasti. Tomēr, ja jums ir sausa mute un slāpes nav remdējamas, būtu prātīgi aiziet uz pārbaudi pie sava ģimenes ārsta. Ņemiet vērā to, ka, jo ātrāk jums veiks pārbaudi, jo ātrāk jūs un jūsu veselības aprūpes speciālisti varēs kontrolēt slimības gaitu, kā arī novērst tās radīto kaitīgo ietekmi. 

Cukura diabēts bieži vien imitē citus ar veselības stāvokli saistītus apstākļus. Esiet modri un neignorējiet simptomus, pat ja esat pieraduši pie tiem. Saslimstot ar cukura diabētu, līdztekus iepriekš novērotajiem simptomiem var parādīties arī citi. Vai roku un kāju nejutīgums var liecināt par kādu citu iemeslu? Vai arī tomēr jums vajadzētu veikt pārbaudi? Es iesaku pēdējo variantu. 

Ja jums ir noteikta diagnoze, ievērojiet visus padomus. Nestabils cukura līmenis asinīs var izjaukt jūsu organisma darbību un, iespējams, nodarīt kaitējumu sirdij. 

Pievērsiet lielu uzmanību savām pēdām. Jebkurš ievainojums, pietūkums, infekcija, zilums 24 stundu laikā jādodas pārbaudīt pie ārsta. Pastāv pārāk liels risks, lai ignorētu pat vissīkākās traumas. Vienmēr labāk nodrošināties, nekā pēc tam nožēlot. 

Labā ziņa ir tāda, ka cukura diabēts ir ārstējams. Medikamenti un dzīvesveida izmaiņas diezgan ātri palīdzēja man iegūt kontroli pār šo situāciju. Cukura diabēta un sirds mazspējas problēmas ir grūti risināt kopā. Tomēr es labprātāk pielieku pūles, nekā saskaros ar nepatīkamākām un, iespējams, pat letālām sekām.


Avoti

[1] Britu Sirds fonds (British Heart Foundation), https://www.bhf.org.uk/informationsupport/risk-factors/diabetes, pēdējo reizi skatīts 2021. gada septembrī

NPS-EE-NP-00115

Šis raksts man šķita:

Dalies ar šo lapu:


Jums varētu interesēt...

Īsa pamācība ceļošanā, ja ir sirds mazspēja

Robs Obejs
Lasīt vairāk

Problēmas, kas saistītas ar pacientu līdzestību sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā

Teva
Lasīt vairāk

Kā sirds slimības ir mainījušas manu dzīvi? Vai es varēju to novērst?

Teva
Lasīt vairāk
 
Back to top button