Sadarbība, lai taupītu ūdeni

Ūdens – dzīvības eliksīrs. Kā ik gadu ietaupīt 50 miljonus litru ūdens?

Ūdens visā pasaulē ir vērtīgs resurss, un Indija ir viena no tām vietām, kur vissmagāk izjūt tā trūkumu. Indijas Ūdens resursu ministrija ziņo, ka valsts piedzīvo vissmagāko ūdens krīzi tās pastāvēšanas vēsturē – ik gadu ap 200,000 cilvēku iet bojā tāpēc, ka piekļuve tīram ūdenim ir nepietiekama.

Asifs Khāns (Asif Khan) ir personīgi apņēmies ietaupīt tik daudz ūdens, cik vien iespējams. "Mums vajadzētu paturēt prātā, ka ūdens ir dzīvības eliksīrs, tomēr pazemes ūdeņu apjoms visā pasaulē strauji samazinās pārmērīgas izmantošanas dēļ, un tieši tāpēc ikviens kļūst atbildīgs par ūdens aizsardzību," viņš norāda.

Khāns ieņem uzņēmuma Teva VVD (vides, veselības un drošības) galvenā vadītāja amatu tā Gadžraulas ražotnē Indijā un ir galvenais vairāku ūdens taupīšanas iniciatīvu ierosinātājs. "Mēs apturējām visas noplūdes un mudinājām cilvēkus taupīt ūdeni, kā vien iespējams, bet mēs arī domājām, ko vēl varētu darīt," viņš skaidro.

"Mēs šeit – uzņēmuma Teva aktīvo farmaceitisko vielu (API) ražotnē Gadžraulā, Utarpradēšā – apstrādājam notekūdeņus jeb ūdeni, kas palicis pāri no ražošanas procesiem, lai to pēc tam izmantotu dārzkopībā, laistot ziedus un zālājus. Mums te ir dzesēšanas torņi, kuriem vajag daudz neapstrādāta ūdens (tas ir, neattīrīta no baktērijām un cita piesārņojuma), tāpēc mēs iedomājāmies, ka tad, ja mēs arī šim nolūkam varētu izmantot apstrādājamo ūdeni, varētu ietaupīt ļoti daudz."

Priekšlikums bija novirzīt notekūdeņus uz ražotnes pulēšanas iekārtām, kur ūdens tiktu apstrādāts lietošanai dzesēšanas torņos; tajos ūdeni izmanto, lai ražošanas laikā aprīkojumam nodrošinātu pareizu temperatūru." "Ierosinājums vispirms nonāca pie ražotnes vadības, un tad to izteica uzņēmuma globālajai vadībai. Mums bija jāpierāda, ka tā varēs ietaupīt ūdeni, un mums tas izdevās," atklāj Asifs. 

Kopš 2016. gada sākuma, kad dzesēšanas torņos neapstrādāta ūdens vietā sāka izmantot pārstrādātu ūdeni, līdz pat 2018. gada jūnijam Gadžraulas ražotnē izdevies ietaupīt iespaidīgu ūdens daudzumu – 185,717 kubikmetrus jeb vairāk nekā 49 miljonus ASV galonu.

Ietaupījums Asifu ir iepriecinājis, un nu viņš sācis plānot vēl lielāku izmantotā ūdens samazinājumu, jo īpaši tāpēc, ka viņa nospraustajos darbības mērķos ietilpst ik gadu samazināt uzņēmuma Teva API Gadžraulas ražotnē izmantotā ūdens patēriņu par 10%.

Šajos centienos ietilpst arī apmācību rīkošana darbiniekiem un viņu ģimenēm par ūdens taupīšanas veidiem kā darbā, tā arī mājās. Asifs kopā ar savu komandu pastāvīgi uzrauga ražotni, lai nekavējoties novērstu pat vismazākās noplūdes.

Vēl citas ūdens taupīšanas iniciatīvas ir arī lietusūdens mucu sistēmas ierīkošana uz jumta, kā arī vietējo ciematu dabisko saldūdens dīķu izmantošana, lai ūdens varētu atgriezties zemē; to uzraudzīs uzņēmuma Teva Gadžraulas ražotne.

Tomēr vislielāko ūdens ietaupījumu radīs iekārtu tīrīšanai uz vietas nepieciešamā neapstrādātā ūdens aizstāšana ar pārstrādāto ūdeni. "Es pārtraucu neapstrādātā ūdens izmantošanu šim nolūkam un liku atbildīgajiem par tīrīšanu tā vietā izmantot pārstrādāto ūdeni," stāsta Asifs. "Tā bija vienkārša darbība, kas palīdzēs mums ietaupīt vairāk ūdens."

Viņš ir pateicīgs uzņēmuma Teva ražotnes vadībai, kas atbalsta viņa ilgtspējības centienus. "Viņi vienmēr iedrošina mūs veikt jaunus pasākumus dabas aizsardzības jomā."


Zemsvītras piezīmes

India Ministry of Water Resources, Composite Water Resources Management, http://mowr.gov.in

Dalies ar šo lapu:

Jums varētu interesēt...

Teva 2017. gada ziņojumā par sociālo ietekmi izceļ savus galvenos sasniegumus

Teva 2017. gada ziņojumā par sociālo ietekmi izceļ savus galvenos sasniegumus

“Teva Baltics” plāno aktīvu globālās ESG stratēģijas ieviešanu vietējā līmenī

“Teva Baltics” plāno aktīvu globālās ESG stratēģijas ieviešanu vietējā līmenī

Slimnīcas saņēmušas farmācijas kompānijas Teva ziedotās Hydroxychloroquine Sulfate tabletes cīņai pr...

Slimnīcas saņēmušas farmācijas kompānijas Teva ziedotās Hydroxychloroquine Sulfate tabletes cīņai pret Covid-19

Būt līderiem - tā ir liela atbildība par pacientiem

Būt līderiem - tā ir liela atbildība par pacientiem

Farmaceitu un aprūpētāju sadarbība Kanādā

Farmaceitu un aprūpētāju sadarbība Kanādā

Pacientu atbalsts neaprobežojas ar palīdzību fizisku simptomu gadījumā

Pacientu atbalsts neaprobežojas ar palīdzību fizisku simptomu gadījumā