1. Rūpes par veselību
  2. Visi stāsti
  3. Mans pēkšņais „insults” patiesībā bija hemiplēģiskā migrēna

Mans pēkšņais „insults” patiesībā bija hemiplēģiskā migrēna

Getty Images/g-stockstudio

Hemiplēģiskā migrēna var līdzināties insultam. Sārai Aleksanderei-Džordžsonai hroniska migrēna ir kopš pusaudzes gadiem. Viņa iemācījās ar savu slimību sadzīvot, bet kādu dienu simptomi mainījās. Ierasto agrīno simptomu un galvassāpju vietā Sāras sejas kreisā puse noslīdēja, un viņa nespēja parunāt. Pēc vairākiem neirologu apmeklējumiem viņai tika diagnosticēta hemiplēģiskā migrēna, reta slimība, kas var izraisīt īslaicīgu vienas ķermeņa puses paralīzi. Šodien Sāra pastāstīs par ceļu līdz diagnozes noteikšanai, slimības jaunajiem simptomiem un to, kā viņa ar tiem sadzīvo.

Pirms sešiem mēnešiem man tika diagnosticēta hemiplēģiskā migrēna (HM).

Ikviens noteikti ir dzirdējis par hronisku migrēnu (cerams, ka jūs esat), bet hemiplēģiskā migrēna no tās ļoti atšķiras. HM ir retāka migrēnas forma, kas var izraisīt vienas ķermeņa puses vājumu.

Mana seja pēkšņi noslīdēja, un es nespēju parunāt

„Hemiplēģija” nozīmē vienas ķermeņa puses paralīzi. Migrēnas lēkmju laikā mana ķermeņa kreisā puse tiek paralizēta. Paralīzes simptomi tiek salīdzināti ar insulta izpausmēm. Manā gadījumā pēkšņs muskuļu vājums sākas ar seju. Sākumā tā šķiet parasta migrēna, bet tad noslīd mutes kaktiņš un plakstiņš, un man ir grūti parunāt.

Kad tas notika pirmoreiz, šķita, ka man ir insults. Mana balss pārvērtās neskaidrā murmināšanā, un es nesapratu, kas ar mani notiek. Es sapratu, ka kāds ar mani cenšas runāt, bet nespēju pietiekami koncentrēties, lai saprastu teikto. Es nespēju domāt. Es nespēju pastāstīt, kas ar mani notiek.

Tā tas notiek katras lēkmes laikā, un tas mani ļoti nomāc. Manas hemiplēģiskās migrēnas lēkmes parasti ilgst līdz divām dienām.

Ilgstošs miegs bija atipiskas hemiplēģiskās migrēnas simptoms 

Pēc šausminošās pirmās lēkmes es vairākkārt apmeklēju neirologu, līdz man tika noteikta diagnoze. Man novērotie HM simptomi acīmredzami bija netipiski, lai gan bija arī šādas tipiskas pazīmes: 

  • durstīšanas sajūta un nejutīgums ķermeņa kreisajā pusē pirms paralīzes;
  • redzes traucējumi;
  • runas traucējumi. 

Viena simptomu grupa, kas atšķīrās no ierastām izpausmēm, bija ar miegu saistīti simptomi. Divas dienas katru nedēļu es bez pārtraukuma gulēju ilgāk par 30 stundām. 

Bieži vien pēc ilgstoša miega es pamodos ar sajūtu, ka man nav enerģijas. Man bija reibonis, apjukums, redzes dubultošānās, zibšņi vai mirgošana acu priekšā. Vēlāk es sapratu, ka mirgojošās gaismas bija tā sauktā aura pirms nākamās migrēnas epizodes.

Reizēm man migrēna bija pirms ilgstošas gulēšanas, reizēm pēc tam, bet citreiz migrēnas lēkme nemaz nesākās. Arī šo īpatnību dēļ ārstiem bija nepieciešams tik ilgs laiks, lai noteiktu diagnozi. Tā kā migrēnas galvassāpju simptomi bija neregulāri, vajadzēja izslēgt, ka to rašanās ir bijusi tikai sakritība. 

Jau no bērnības es pieredzēju, kas ir migrēna, bet es nezināju, ka tā var tik būtiski mainīties, kā manā gadījumā. Migrēna pārvaldīja manu dzīvi un pēdējos divus gadus es pilnībā biju tai pakļauta.

HM atšķīrās no visām iepriekšējām migrēnas lēkmēm

HM bija tik atšķirīga, ka es nespētu noteikt tās cēloni, pat, ja būtu mēģinājusi. Man kopš bērnības ir hroniskas slimības, tāpēc dažādu slimību ārstēšana bija mana ikdiena. Un tomēr šo jauno diagnozi nespēju pieņemt.

Hroniskās migrēnas dēļ man reizēm vajadzīga citu palīdzība, bet HM dēļ kļūstu bezspēcīga un nespēju lūgt palīdzību. Paralīze neļauj patstāvīgi pārvietoties. Es bez palīdzības nespēju apsēsties, apmeklēt labierīcības vai pat piezvanīt pa tālruni.

Migrēnas veidu un ierosinātāju novērošana 

Es izlēmu dienasgrāmatā apkopot informāciju, lai atrastu kādu likumsakarību un faktorus, kas izraisa jaunā veida migrēnas lēkmes. Es drīz vien sapratu, ka galvenais faktors bija miega trūkums. Man (kā ikvienam) nepieciešamas vismaz astoņas stundas nepārtraukta miega. To var ietekmēt stress un pārpūle. Pirms dažiem mēnešiem es vienlaikus centos izdarīt pārāk daudz. Sāpes četru dienu laikā izraisīja divas HM lēkmes.

Kad uzsāku ārstēšanos, man astoņas dienas nebija lēkmju, bet pēc tam tās atgriezās, atkal radot manī satraukumu. Tagad es saprotu, ka šajās astoņās dienās man bija trauksme un vairākas panikas lēkmes, kas arī izraisīja HM uzliesmojumu. Stress un trauksme mani vienmēr nozīmīgi ietekmē, tāpēc es zinu, ka pārpūlei būs negatīvas sekas.

Tā kā trauksmes dēļ es varu pārpūlēties, rodas apburtais loks, no kura ir grūti izrauties. Es nedrīkstu sevi pārmērīgi noslogot, jo īpaši tagad, kad man ir šī jaunā veida migrēna.

Hemiplēģiskā migrēna ir iedzimta, bet tā tomēr pārsteidza manu ģimeni 

Es rakstīju par to, kā uzaugot redzēju savu māti cīnāmies ar migrēnu. Hemiplēģiskā migrēna var būt pārmantojama slimība, ar ko slimo ģimenes locekļi, bet esmu priecīga, ka manai mātei tās nav. Pašlaik viņa dzīvo tālu, bet dažas reizes viņa ir mani apciemojusi. 

Diemžēl pirmajā ciemošanās reizē viņa pieredzēja manu HM lēkmi, un izplūda asarās. Viņa ilgi bija mani redzējusi tikai video zvanā, tāpēc manas HM lēkmes simptomi viņai bija smags trieciens. 

Tomēr, neskatoties uz visu, esmu priecīga, ka man ir noteikta diagnoze. Es zinu, kas ar mani notiek, varu uzzināt vairāk par slimību un izglītot tos, kuri mani atbalsta, turklāt es tieku ārstēta. Man joprojām ir lēkmes, bet tas nenotiek tik bieži kā agrāk. Es sen neesmu jutusies tik optimistiska kā tagad.

Manuprāt, jo vairāk es uzzinu par hemiplēģisko migrēnu, jo vairāk es varu palīdzēt citiem, kuriem arī ir šī slimība. 

NPS-EE-NP-00109

Šis raksts man šķita:

Dalies ar šo lapu:


Jums varētu interesēt...

Kā es darbā apspriežu tēmu par savu migrēnu

Daniela Ņūporta Fančera
Lasīt vairāk

Migrēnas sāpju paciešanas briesmas

Lasīt vairāk

Darbs ar migrēnu: Zināt, kad ir laiks apstāties

Deizija Svafere
Lasīt vairāk
 
Back to top button