Migrēna un maņu pārslodze: Padomi, kā tikt galā

Var būt grūti izvairīties no migrēnas ierosinātājiem, taču ir veidi, kā samazināt to ietekmi uz Jums un Jūsu simptomiem.

Maņu pārslodze ir pārmērīga ķermeņa maņu stimulēšana no apkārtējās vides. Tas var būt izaicinājums cilvēkiem, kas dzīvo ar migrēnu, un tas var būt nozīmīgs ierosinātājs.Maņu pārslodzi var izraisīt pārpildīta telpa, ekrāni, skaļi trokšņi, spilgta gaisma, spēcīga smaka vai pieskāriens. Cilvēkus ar migrēnu bieži ietekmē maņu pārslodze, jo viņiem ir paaugstināta jutība pret ārējiem stimuliem.

Simptomi, kas saistīti ar maņu pārslodzi, ir:

  • grūtības fokusēties;
  • pārmērīgs satraukums;
  • muskuļu sasprindzinājums;
  • grūtības koncentrēties;
  • nogurums;
  • bezmiegs;
  • izvairīšanās no pieskārieniem vai pieskaršanās;
  • ausu aizsegšana, lai noslāpētu skaļus trokšņus;
  • kairinājums pret dažādām tekstūrām;
  • nervozitāte vai nemiers;
  • reibonis.

Maņu pārslodze cilvēkiem ar migrēnu var izpausties šādi:

  • Fotofobija: jutība pret spilgtām gaismām, datoru ekrāniem, televizoriem, mobilajām ierīcēm, saules gaismu, strobo gaismām, neona gaismām.
  • Fonofobija: jutība pret skaļām skaņām, pārpildītām telpām, mūzikas vai teātra vietām, kinoteātriem, skaļām sarunām, satiksmi.
  • Jutība pret spēcīgām smakām un smaržām: smaržas, gaisa atsvaidzinātāji, izplūdes gāzes, krāsas, spēcīgas ķīmiskas vielas, tīrīšanas līdzekļi, cigarešu/cigāru/pīpes dūmi.
  • Allodīnija: sāpju sajūta vietās, kur tās parasti nejustu dažu stimulu, piemēram, matu suku vai apģērba valkāšanas dēļ.

Izvairīties no šiem stimuliem var būt grūti, taču ir veidi, kā samazināt to ietekmi uz Jums un Jūsu migrēnu. Tā kā maņu pārslodze var būt migrēnas ierosinātājs, pārvarēšanas mehānismu izmantošana palīdzēs pārvaldīt simptomus, kas saistīti ar abiem.

Katru dienu piedzīvoju maņu pārslodzi, taču ir lietas, ko varu darīt, lai samazinātu tās ietekmi uz manu ķermeni. Šeit ir daži personiski un praktiski padomi, kas Jums var palīdzēt.

Fotofobija

Manas acis ir ļoti jutīgas pret spilgtu gaismu, īpaši dienasgaismas spuldzēm un televizora ekrāna mirgošanu. Man šo stimulu iedarbība var izraisīt acu sāpes, grūtības koncentrēties, reiboni un nogurumu.

Mākslīgie gaismas avoti man ir lielāka problēma nekā dabiskā saules gaisma, tāpēc es iegādājos pāris iekštelpu precīzijas tonētās brilles. Šīm brillēm ir īpašs tonis, ko sauc par FL-41, kas bloķē kaitīgos (un sāpīgos) viļņu garumus, ko izstaro mākslīgā un skarbā gaisma.

Tās nēsāju ikreiz, kad lietoju datoru, mobilo ierīci vai skatos televizoru. Tās ļoti noder, kad esmu uzgaidāmajā telpā vai birojā ar dienasgaismas apgaismojumu.

Ja Jums ir problēmas ar sauli, šīs brilles ir pieejamas arī āra versijās. Šīs brilles var iegādāties ar recepti, un daži uzņēmumi pat pārdod kontaktlēcas ar FL-41 tonējumu.

Darbs birojā parasti nozīmē, ka esat pakļauts dienasgaismas apgaismojumam. Var uzstādīt gaismas filtrus, lai filtrētu skarbo gaismu, kas rada slodzi acīm un grūtības koncentrēties. Tie mazinās nogurumu, sāpes acīs, reiboni un viegluma sajūtu galvā, kas saistīta ar fotofobiju.

Datora ekrāna un mobilo ierīču pretatspīduma pārsegi palīdzēs samazināt acu nogurumu. Šo pielāgojumu izmantošana birojā palīdzēs ne tikai būt produktīvākam, bet arī radīs veselīgāku darba vidi ikvienam.

Fonofobija

Skaļas skaņas var būt ļoti sāpīgas cilvēkiem ar migrēnu. Tās var uzreiz izraisīt migrēnas lēkmi un sabojāt Jūsu dienu, it īpaši, ja tas bija negaidīti. Kad vien iespējams, mēģiniet sagatavoties brīžiem, kad zināt, ka būsiet blakus skaļiem trokšņiem.

Pārpildītas telpas, piemēram, lidmašīnas, uzgaidāmās telpas un restorāni, var būt ļoti trokšņainas. Šādās situācijās lieliski noder trokšņu slāpēšanas austiņas. Ausu aizbāžņu turēšana somā, rakstāmgaldā vai automobilī ir lieliski palīdz, ja negaidīti sastopaties ar skaļiem trokšņiem, piemēram, ceļa darbu vai būvdarbu laikā.

Ja atrasties ļaužu pārpildītā vietā ar skaļu mūziku ir pārāk grūti, Jums var būt nepieciešams pilnībā atteikties no koncertu vai priekšnesumu apmeklēšanas.

Smaržas un smakas

Vai Jums kādreiz pirms ieiešanas ēkā ir vajadzējis iziet cauri cigarešu dūmu mākonim vai cauri smaržu nodaļai veikalā? Šīs intensīvās smakas var izraisīt migrēnu un reizēm var būt neizbēgamas.

Lai gan mēs nevaram kontrolēt to, kas notiek ārpus telpām vai to, ko dara citi, ir daži veidi, kā mazināt smaržu ietekmi. Ja braucat automobilī ar nepatīkamu izplūdes gāzi, izslēdziet gaisa ieplūdes atveri, lai neieplūstu gaiss no ārpuses. Lai radītu patīkamāku smaržu un vidi, automobilī izmantojiet eļļas difuzoru.

Uzpilinot dažus pilienus iecienītākās ēteriskās eļļas uz salvetes vai drānas, lai smaržotu, kad ieskauj nepatīkamas smakas, var padarīt iekļūšanu ēkās, sēdēšanu uzgaidāmajās telpās vai braucienus uz iepirkšanās centru daudz patīkamākus.

Ja Jums ir kolēģi, kas lieto spēcīgas smaržas, pēc skūšanās vai ķermeņa losjonus, varat lūgt, lai biroja telpas būtu no smaržvielām brīva zona. Jautājiet, vai var izmantot ekoloģiskos tīrīšanas līdzekļus, nevis ķīmiskos.

Tie ir videi draudzīgāki un veselīgāki visam birojam. Nevienam nepatīk elpot nepatīkamus izgarojumus. Var noderēt pāris smaku filtrējošu masku turēšana galda atvilktnē vai cimdu kastē, ja neiebilstat šādas maskas nēsāšanai.

Allodīnija

Pēc gadiem ilgas dzīves ar migrēnu mana galvas āda ir kļuvusi ārkārtīgi jutīga pret pieskārienu. Brīžiem liekas, ka man sāp mati. Mazākais pieskāriens, un liekas, ka mana galvas āda būtu izlaista caur izspiedēju.

Matu ķemmēšana, mazgāšana un veidošana vienmēr ir sāpīga. Es nevaru pilnībā apturēt šo pārmērīgo nervu darbību visas dienas garumā. Taču varu veikt nelielas izmaiņas sevis kopšanā.

Man ir ļoti biezi, cirtaini mati, kurus var būt ļoti grūti pārvaldīt. Laika gaitā atklāju labākus veidus, kā par tiem parūpēties. Mazgāšanas dienās sadalu matus četrās daļās un mazgāju pa vienai. Rūpīgi izmantoju kondicionieri katrā daļā, lai atvieglotu atšķetināšanu.

Šis process rada mazāku slodzi maniem matiem un galvas ādai, un man tik ļoti nesāp. Es arī nemazgāju matus ļoti bieži un cenšos tos pārāk nemanipulēt.

Dažiem cilvēkiem allodīnija var būt visa ķermeņa problēma. Mēģiniet valkāt apģērbu, kas ir ērts un izgatavots no mīkstām, dabīgām šķiedrām — sintētiskie materiāli, vilna un velvets var kairināt ādu. Brīvi pieguļošs apģērbs ļaus ādai elpot un mazāk saskarties ar materiālu, atšķirībā no ciešāk pieguļošām drēbēm.

Guļot izmantojiet mīkstu un nekairinošu gultas veļu. Uzturiet ādu mitrinātu. Arī ziepes un losjoni, kas nesatur smaržvielas un krāsvielas, var palīdzēt saglabāt ādas virsmu gludāku un elastīgāku. Tas var palīdzēt samazināt kairinājumu, ko var izraisīt audumi.

Plašāka informācija par migrēnu un maņu pārslodzes ārstēšanu pieejama pie Jūsu ārsta vai veselības aprūpes personāla.


Raksta resursi

About migraine. (n.d.). https://migraineresearchfoundation.org/about-migraine/migraine-facts/

Allodīnija: When touch hurts but it shouldn’t. (2016). https://americanmigrainefoundation.org/understanding-migraine/allodynia-when-touch-hurts-but-shouldnt/

Blackburn MK, et al. (2009). FL-41 tint improves blink frequency, light sensitivity, and functional limitations in patients with benign essential blepharospasm. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2701948/

Doran M. (2005). Fotofobija: Looking for causes and solutions. https://www.aao.org/eyenet/article/photophobia-looking-causes-solutions?novemberdecember-2005

Zamzil, A, et al. (2010). Fonofobija un hiperakūzija: Practical Points from a Case Report. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3216140/

Šis raksts man šķita:

Dalies ar šo lapu:


Jums varētu interesēt...

Kā es darbā apspriežu tēmu par savu migrēnu

Daniela Ņūporta Fančera
Lasīt vairāk

Migrēnas sāpju paciešanas briesmas

Lasīt vairāk

Darbs ar migrēnu: Zināt, kad ir laiks apstāties

Deizija Svafere
Lasīt vairāk
 
Back to top button