Kā palīdzēt mīļotajam pārciest panikas lēkmi

Ko darīt, ja kādam, kuru mīlat, ir panikas lēkme? Keta Naiša dalās ar saviem labākajiem padomiem, kā palīdzēt mīļotajam novērst (mazināt) fiziskos un emocionālos simptomus.

Manam vīram ir diagnosticēta trauksme un depresija, un šim rakstam es intervēju viņu. Pirms aptuveni deviņiem gadiem viņam sākās regulāras panikas lēkmes, kas ietekmēja mūs abus. Mēs cīnījāmies vismaz trīs gadus, līdz viss pamazām uzlabojās.

Šobrīd depresija joprojām ir liela mūsu dzīves sastāvdaļa, bet panikas lēkmes tiek kontrolētas. To galvenokārt var saistīt ar pūlēm, ko ieguldīja mans vīrs, bet arī es šajā laikā guvu dažas vērtīgas mācības.

Es vēlos dalīties ar to, ko mēs abi iemācījāmies šī ceļojuma laikā, lai palīdzētu jums atbalstīt mīļoto cilvēku panikas lēkmes laikā un mazinātu ar to saistīto trauksmi.

Izpratne par panikas lēkmi

Pieredze rāda, ka apkārtējie maz ko var līdzēt, ja kādam ir panikas lēkme. Pirms kāda laika, mēģinot saprast, ko mans vīrs pārdzīvo, izlasīju kādu metaforu, kas man ļoti palīdzēja:

“Iedomājieties, ka sēžat pie nelielas lidmašīnas atvērtām durvīm apmēram tūkstoš metru augstumā. Iedomājieties troksni, vēja spēku un skatu no augstuma. Jūs tūlīt lēksiet. Jums sitas sirds, jums, iespējams, ir slikta dūša, vai arī nevarat paelpot. Jūs šobrīd to visu piedzīvojat.

“Tagad iedomājieties, ka jūsu priekšnieks, tam turpinoties, sit jums pa plecu, prasot no jums kopējo pārdošanas apjomu šā gada 20. nedēļā. Vai vispār varat saprast šo jautājumu? Nemaz nerunājot par atbildi?”

Panikas lēkmes laikā mīļotā cilvēka galvā plosās kārtīgs viesulis. Viņš, iespējams, nevarēs atbildēt uz jautājumiem vai uzturēt sarunu, jo sastopas ar ārkārtīgi biedējošu situāciju. Tas ir papildus visiem fiziskajiem simptomiem, ko viņa organisms liks izjust.

Simptomi ir īsti. Mana vīra panikas lēkmes izpaudās tā, ka tās ietekmēja viņa elpošanu. Viņa elpa kļuva tik smaga, ka fiziski sāpēja. Dažas naktis pavadījām neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā, kur izmeklējumi neuzrādīja nekādas novirzes no normas, bet viņam tomēr bija grūti elpot. Vēl daudzas naktis pavadījām slimnīcas autostāvvietā, kas šķita tieši tik tuvu, lai viņš justos drošībā.

Kā varat palīdzēt

Svarīgākais, ko varat darīt, lai palīdzētu akūtas panikas lēkmes laikā, ir gādāt, lai mīļotais cilvēks justos drošībā. Ļaujiet viņam sajust jūsu klātbūtni. Ja apskāviens viņam ir par daudz vai pašreizējo apstākļu dēļ viņu nevar apskaut, esiet tuvumā.

Panikas lēkmes var liecināt par daudzām citām ar trauksmi saistītām problēmām un var būt tikai aisberga virspuse. Mūsu pieredze liecina, kad manam vīram ir smaga panikas lēkme, tas nozīmē, arī gandrīz nemitīgu trauksmi. Ja mīļotajam cilvēkam ir panikas lēkmes, viņš, visticamāk, ikdienā dzīvo bailēs. Bieži vien tās ir bailes no pašām bailēm un bailes no kārtējās lēkmes.

Kā pāris, kas sadzīvojis ar panikas lēkmēm, kā palīdzēt mīļotajam cilvēkam tās novērst:

Nomieriniet viņu

Bieži vien ierosinātājs ir apkārtējā vide. Plašs lielveikals vai, piemēram, slimnīca. Esot šādā vidē, atbalstiet viņu. Ja viņš baidās no tā, ka citi viņu pamanīs šādā stāvoklī, neuzkrītoši pasakiet, ka esat blakus, lai atbalstītu. Izmantojiet vārdus, lai viņu nomierinātu un atgādinātu, ka uzturēšanās šajos apstākļos nebūs ilgstoša.

Mēģiniet novērst viņa uzmanību

Runājiet par lietām, kas viņam palīdzēs novirzīt domas no konkrētās situācijas. Uzdodiet viņam jautājumus, kas liek domāt citā virzienā. Varbūt atgādiniet viņam par kādu kopā pavadītu nedēļas nogali vai tādu, ko ar nepacietību gaidāt.

Meklējiet profesionālu palīdzību

To nevar novērtēt par zemu. Vienatnē tikt galā ar trauksmi reizēm var likties pārāk grūti, un tad nepieciešama profesionāla palīdzība. Palīdzību var rast arī, konsultējoties attālināti pa telefonu vai arī tiešsaistē (nav nepieciešama tikšanās klātienē). Ģimenes ārsts var likt mīļotajam cilvēkam apsvērt kādu no šīm iespējām:

  1. Konsultācijas varētu būt labs veids, kā mīļotajam cilvēkam tikt galā ar trauksmes pamata simptomiem. Tas arī ļaus runāt par savām izjūtām ar zinošu speciālistu, kurš klausīsies bez aizspriedumiem.
  1. KBT (kognitīvi biheiviorālā terapija) var palīdzēt veidot jaunus domāšanas modeļus un iemācīt problēmu pārvarēšanas paņēmienus cilvēkam, kurš piedzīvo panikas lēkmi. Mans vīrs tagad regulāri izmanto šos paņēmienus, lai palīdzētu pārvarēt savus simptomus.
  1. Atkarībā no ārsta ieteikumiem zāles var būt vēl viena ārstēšanas iespēja.

Atziņas

Es domāju, ka mēs esam pārvarējuši grūtos laikus, apvienojot dažādas lietas. Manam vīram bija svarīgi atzīt, ka viņš patiesībā nav vājš, bet gan slims. Kad atvērāmies draugiem un ģimenei, viņš saprata, ka nav viens un daudziem citiem ir līdzīga pieredze, ar ko dalīties.

Protams, manam vīram joprojām ir trauksmes brīži un periodi, kuros viņš jūtas ļoti nomākts. Taču tagad viņš jūtas komfortablāk, runājot par savām emocijām, un viņam ir pieejami problēmu pārvarēšanas paņēmieni, ai pārvarētu konkrēto stāvokli.

NPS-EE-NP-00177

Šis raksts man šķita:

Dalies ar šo lapu:


Jums varētu interesēt...

Stresa mazināšana: Miera pārvaldīšanas māksla haotiskajā pasaulē

Lasīt vairāk
Boy sitting on the floor

Dažkārt psihiskās slimības daudzus gadus ir apslēptas un pirmie simptomi parādās tikai pusaudža vecumā.

Lasīt vairāk
 
Back to top button